Motor Gücüne Göre Vergi Hesaplama

2 Şubat 2021
Motor Gücüne Göre Vergi Hesaplama

6-Motor Gücüne Göre Vergi Hesaplama

 

            Araçların ilk satın alınımı sırasında alınan KDV ve ÖTV gibi vergiler tek seferlik vergi olup Motorlu Ta şıtla Vergisi adı verilen MTV araç sahiplerinden her yıl alınmaktadır. Ülkemizde ilk MTV kanunu 1963 yılında çıkarılmıştır. 2017 yılına kadar genel olarak silindir hacmi ve aracın yaşı üzerinden vergilendirme yapılmıştır.

 

 Vergilendirme Kriterleri

 

            2017 sonlarında çıkarılan kanun ile 2018 yılından itibaren bu vergilendirme dilimine aracın satın alma bedeli de eklenmiştir. Bu düzenlemeye göre düşük hacimli ve ucuz araçlardan daha az vergi alınırken büyük silindir hacmine sahip araçlardan daha fazla vergi alınır hale gelmiştir. Ülkemizde yapılan bu değişikliğin lüks ve ithal araçların yurda girişini dolaylı yoldan engelleme amacı olup olmadığı tartışma konusu olmuştur. 2021 yılı içinde araçlar için vergi düzenlemesi yapılacağı konuşulurken motor araba gücüne göre de bir değerlendirme yapılacağı tartışılmıştı.

 

            Motorlu araçlarda meydana gelen teknolojik gelişmeler düşük silindir hacimli araçlardan da yüksek motor gücü elde edilebilir hale gelmiştir. Eskiden 1600cc lik bir araçtan 70 BG elde etmek bile zor iken şimdilerde 100cc araçlardan 100BG üzerinde güç elde edilebilmektedir. Bu durum vergi düzenlemesi gerekçesi olabilir ancak bu araçların daha az yakıt tükettiği göz önüne alındığında çevreci teknolojilerin cezalandırılması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca motor araba gücüne göre vergilendirme yapılması durumunda elektrikli araçların kullanımı ve yaygınlaştırılması yönündeki çabalar boşa çıkacaktır. Motor gücüne göre vergilendirme bir ölçü olarak kabul edilirse çevreci teknolojilerin geliştirilmesi zorlaşacaktır.

 

 Modern Vergilendirme Kriterleri

 

            Gelişmiş ülkelerde vergilendirmede genel olarak araç yaşı ve doğal olarak bu yaşa bağlı olarak artan karbondioksit salınımı kriter alınmaktadır. Bu sayede hem eski araçların trafikten kediliğinden ayrıştırılması sağlanmakta, hem de yeni araçlardan daha az vergi alınası ile otomotiv sektörüne sürekli talep oluşturulmaktadır. Elektrikli arabalar gibi çevreci teknolojilerden alınan vergiler sıfıra yaklaştırılarak çevrenin korunması ve teknolojik gelişmelere dolaylı destek verilmektedir.

 

            Kendi aracını üretme yolunda mesafe alana ülkemizde vergilendirme kriterleri belirlenirken, vergilendirme kriteri değişiminde oluşacak dolaylı etkiler de dikkate alınmalıdır. Aksi halde ülkemiz için çok önemli olan çevrenin korunması ve çevreci teknolojilerin geliştirilmesi oldukça zor hale gelecektir.

 

Haber Yorumları