Motor Beyni Arızası Belirtileri Nelerdir? Motor Arızaları Ve Çözümleri Nelerdir?

Motor Beyni Arızası Belirtileri Nelerdir? Motor Arızaları Ve Çözümleri Nelerdir?

Motorlu araçlarda her an motor arızası meydana gelebilir. Aracın yeni olması arıza olmayacağı anlamına gelmez. Çoğu kez baş etmekte zorlanılan motor arızaları ve temel çözüm yolları konusu sürücüler tarafından bilinmesi gereken öncelikli konulardır.

 

 Yeni Araçlarda Motor Arızaları

 

            Araba motorları çok fazla parçadan oluştuğundan ve bu parçaların çoğunun sürekli ve yüksek hız ve devirde çalışıyor olması sıfır araçlarda bile arızaların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Öncelikle yeni alınan araçlarla ilgili motor arızalarının sebebi fabrika kaynaklı olabilir. Motor üzerindeki herhangi bir parçanın eksik ya da ayıplı olarak takılmış olması arızaya sebep olabileceği gibi, teknik gerekliklere uygun olmayan malzeme kullanılması ya da montaj yapılması da motor arızalarına sebep olabilmektedir. Motor arızaları genellikle tamiratı zor ve maliyeti yüksek arızalar olduğundan yeni alınan araçların mutlaka garanti süresi içinde yetkili servislerde bakım ve onarım yaptırılmalıdır.

 

            Bu süre içinde yetkili servis dışında bir yerde yaptırılan işlem aracın garantisinin bozulmasına ve yüksek maliyetli tamirat masraflarının araç sahibi tarafından karşılanmasını gerektirir. Ayrıca tavsiye edilen bakım süreleri geçirilmemelidir. Çoğu türetici yüksek araç vergisi ödeyerek aldığı aracını zamanında yaptırılmayan bakımlar sonucunda garanti kapsamı dışında tamirat yaptırmak zorunda kalmaktadır. Araçların garanti süresinde meydana gelen motor arızaları üretici firma tarafından çoğu zaman ücretsiz karşılanmaktadır. Eğer zararınız karşılanmazsa ise ve tüketici olarak kendi üzmenize düşen sorumluluğu yerine getirildiğinize inanıyorsanız tüketici haklarına başvurmalısınız.

 

 İkinci El Araçlarda Motor Arızaları

 

            İkinci el ya da kullanmakta olduğunu araçta ya da yeni bir araçta meydana gelen motor arızaları neler olabilir. Bu sorunun birden çok cevabı vardır. Ancak bu soruyu temelde ikiye ayırabiliriz. Birincisi araç park halinde iken motorun çalışmaması diğeri de seyir halinde iken oluşan motor arıları. Park halindeki araç eğer kontağa basıldığı halde çalışmıyorsa, marş basıp basmadığına bakılarak değerlendirme yapılır. Marş basmıyor ise akü zayıf ya da boş olabilir.

 

            Çoğu zaman akü yenilenmesi ile çözülebilir. Ancak marş basıyor ve hala çalışmıyor ise yetkili servis elemanlarınca yapılacak bilgisayarlı arıza tespit cihazları devreye girerek arıza kaynağı bulunmaya çalışılmalıdır. Çünkü elektrik sistemindeki yüzlerce parçanın herhangi biri bu motor arızasına sebep olabileceği gibi uygun depoda yanlış yakıtın olması da bir arıza sebebi olabilir. Araç tamiratlarının yetkili kişilerce yapılması hem arızanın kısa sürede tespitine hem de uygun maliyetle çözülmesine sağlamaktadır.

Motor Beyni Arızası Belirtileri Nelerdir?

 

            Araçlarda her bir parçanın ayrı bir önemi vardır. Bu önemli parçalardan biri de motor beynidir. Motor beyni, araç bilgisayar sisteminin en önemli bileşenidir. Diğer parçalarda olduğu gibi motor beyninde de arızalar oluşabilmektedir. Motor beyninde arıza olduğu zaman bazı belirtiler görülmeye başlamaktadır. Bu noktada motor araba konusu içinde motor beyni önem kazanıyor.

 

 Motor Beyni Arızası Belirtileri

 

            Bu belirtilerden en önemlisi arıza lambalarıdır. Eğer, arıza lambaları hiçbir sebep yokken yanıyor ise o zaman büyük ihtimalle motor beyni arızası söz konusudur. Aracın dengesiz bir şekilde çalışması ya da bazen sorunsuz şekilde çalışırken bazen de çok büyük sorunlarla çalışması bu arızanın belirtilerinden bir tanesidir. Araç başka hiçbir sebep yokken sürekli olarak stop ediyor ise motor beyni arızası belirtisidir. Ancak; aracın ateşleme sistemi ekipmanlarında bir sorun yoksa bu belirti motor beyin arızasından kaynaklanıyordur. Ateşleme sistemi ekipmanları sorunluysa aracın stop etmesi belirtisi görülür. Motor beyni arızası belirtilerinden biri de araç beyninde oksitlenme ya da yanma görüntüsünün olmasıdır. Aynı zamanda, araçta bir yanık kokusu hissedilmeye başlar.

 

            Aracın normal performansı yoksa performans kaybı ve aracın çekişinde düşmeler yaşanıyorsa motor beyni arızası belirtisidir. Aracın yakıt tüketiminde nedensiz bir şeklide fark edilir bir yükseliş varsa bu durumda arıza belirtilerindendir. Her zamankinden farklı olarak araç daha fazla ses çıkararak ve sarsıntılı olarak çalışıyorsa motor beyni arızası olabilir. Araç devirli durumda hızlı bir şekilde ilerlerken aniden stop ediyorsa bu arızanın belirtisi olma ihtimali yüksektir. Araç OBD cihazına bağlandığı zaman bağlantı problemleri ve bunu izleyen kopmalar yaşıyorsa motor beyni arızalıdır.

 

 Motor Beyni Arızası

 

            Araçta motor beyni arızası yaşandığında genel olarak tamir yapılmaktadır. Ancak, bazı durumlarda çıkma parçalar ile değişimler de yapılabilmektedir. Elbette, bu noktada maliyetler düşünülmektedir. Zira, motor kontrol ünitesi sıfır orijinal parça fiyatları maliyetlidir. Bu nedenle sorunun giderilmesi için tamir tercih edilmektedir. Tamir işlemi sorunu çözmezse çıkma beyin alınıp araca monte edilir. Motor beyni arızası belirtileri görüldüğünde güvenlik açısından aracın hemen servise götürülmesi ve gerekli kontrollerin yapılıp gerek tamirat gerekse monte işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Haber Yorumları