MODERN İÇ MEKAN TASARIMI

14 Şubat 2021
MODERN  İÇ MEKAN TASARIMI

Sadelik, şıklık ve ferahlığı buluşturan modern tasarımları, evlerde gitgide daha çok görüyoruz. Gelin son yılların gözdelerinden modern iç mekan tasarımı hakkındaki detaylara göz atalım.

Modern İç Mekan Tasarımı Hakkında:

            İç mekanda, özellikle evlerde modern tasarımlara göz gezdirecek olursanız; bu mekanlara ait sadeliğin hakim olduğunu görürsünüz. Belirli bir düzen söz konusudur. Yani modern iç mekan tasarımı hakkında bilgi sahibi olayım, modern bir iç mekan tasarlayayım diyorsanız; tasarlayacağınız mekanda karmaşıklık, dağınıklık gibi unsurlar söz konusu olmayacaktır.

            İç mekan tasarlarken, profesyonel yardım alın ya da almayın, mutlaka zemin, duvarlar, mobilyalar, aksesuarlar hakkında detaylı bir planlama yapmanız gerekecek. Ancak modern tarzda tasarlayacağınız bir iç mekanda dikkat etmeniz gereken belki de ilk şey mekanınıza sadeliğin hakim olması olacaktır.

            Modern iç mekan tasarımı yaparken; ortaya çıkacak sonucun daha düzenli ve minimal olmasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü modern tasarımlarda, belirli bir dağınıklık söz konusu değildir. Modern mimari özellikle modernite ve sonraki dönemlerin ürünü kabul edildiğinden; kullanılacak malzemeler de özellikle Sanayi Devriminden sonra seri üretimine geçilen demir, çelik, cam gibi ürünler olmaktadır.

Modern İç Mekanlarda En Çok Gördüklerimiz:

            Modern iç mekanlarda; tek renk tonunun hakimiyetini, yer yer endüstriyel duvar ve zemin malzemelerini, sade fakat asil aksesuarları sık sık görmekteyiz. Özellikle gri ve grinin farklı tonlarını; çoğu modern iç mekan tasarımı örneğinde görebiliriz.

            Örneğin, modern mutfaklara bakacak olursak tezgahlarda gçzümüzü yoran aksesuarlar ya da kalabalıklık görmeyiz. Bu tarz mutfaklarda genellikle ferah renkleri ve benzer tonları ve neredeyse boş tezgahları görüyoruz. Baskın fakat sakin duran tek renk ya da benzer renk tonları, ideal formlar ve düzen; çoğu modern iç mekanda olduğu gibi, modern mutfaklarda da karşımıza çıkar.

            Modern salonlarda ise büyük pencereler sıklıkla karşımıza çıkmakta. Net çizgiler, geometrik şekiller, tek renk ya da sade perdeleri; hatta bazen de perdesiz sade pencereleri görebilmeniz mümkün. Parlak yüzeyleri, ferahlığı ve sadeliği ile modern salonlar kesinlikle fonksiyonelliği ile de ön plandadır.

İşyerleri, evler ve daha birçok ortam için modern iç mekan tasarımı yapabilir ya da bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Duruluk, ferahlık ve fonksiyonelliğin ön planda olduğu modern iç mekan tasarımı yapmadan önce üzerinde durduğumuz konulara dikkat ederek bir planlama süreci oluşturabilirsiniz!

Haber Yorumları