MODERN OFİS TASARIMI

14 Şubat 2021
MODERN OFİS TASARIMI

Modern ofis tasarımı planlarken sadelik ve hissettirdiği ferahlık dışında detaylara göz atmak ister misiniz? Gelin birlikte modern ofislerdeki detaylara göz atalım.

Modern Ofis Tasarımı Hakkında:

            Modern ofis tasarımı hakkında bazı detaylara göz atmadan önce bilmeliyiz ki, modern mekanlar işlevselliğinin yanında göz yormaması ve sadeliğiyle de ön planda olan mekanlar. Çoğumuz vaktimizin önemli bir kısmını ofislerimizde geçiriyoruz. Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz bu mekanlarda en çok aradığımız şey ise konfor oluyor. Çünkü bütün günü sıkıcı, rahatsız bir mekanda geçirmek bizi psikolojik olarak da, fiziksel olarak da yoruyor.

            Farklı tasarımcılara ve zevklere göre küçük farklılıklar içerse de, modern ofislerde en çok dikkatimizi çekecek şey de mekanın duruluğu ve fonksiyonelliği olacaktır. Modern tarzda tasarlanmış ofisler bir yandan kalabalıklıktan, gereksiz aksesuarlardan ve göz yoran detaylardan kaçınırken bir yandan da şıklığıyla ve netliğiyle ortamda bulunanları bunaltmadan vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

            Genellikle tek rengin ya da benzer renklerin, işlevsel fakat sadeleştirilmiş düzenin ve ferah pencerelerin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Geometrik şekillerin etkilerini de modern dizayn edilmiş ofislerde sıkça kullanıldığını görüyoruz. Net çizgiler, benzer tonlar renk seçiminde çok tercih edilenlerden.

            İşyeriniz için modern ofis tasarımı planlıyorsanız, bitkilerden de dekorasyonunuzda faydalanabilirsiniz. Birçok farklı bitki türü ofislerde sık sık dekor amaçlı kullanılmakta. Bir bitki tasarımınızı tamamlayıcı bir parça olabilir, ayrıca iyi hissetmenizi ve ofisinizin daha huzurlu bir havaya bürünmesini de sağlayacaklardır.

Modern Ofis Dekorasyonu İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler:

            Öncelikle tarzınızı ve kişiliğinizi yansıtacak bir ofis tasarlamaya özen göstermelisiniz. Modern ofislerin karakteristik özellikleri ile zevklerinizi ve tercihlerinizi harmanlayabilirsiniz. Bir profesyonelden yardım almak da ofis tasarımınızı çok başka boyutlara taşıyacaktır. Ancak kendiniz bir planlama ve yaratma sürecine başlayacaksanız öncelikli olarak modern ofislerin dizaynı hakkında fikir sahibi olmanız önemli.

            Ofis tasarlarken sandığınızdan daha fazla ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Çünkü modern tasarıma sahip bir ev için yaratıcılığınızı konuşturma imkanınız daha fazlayken; modern ofis tasarımı yaparken belli mobilyaları ya da aksesuarları kullanmanız gerekecek. Örneğin masalar, sandalyeler ya da dolaplar gibi unsurlar mutlaka ofislerde bulunan ögeler.

            Sizler de ofisinizi tasarlarken bir yandan işinize yarayacak mobilyalar ya da aksesuarlar seçmeli, bir yandan modern bir ofis tasarımı yapmak için de sadeliğe, işlevselliğe ve modern iç tasarımların sahip olduğu belli başlı kriterlere dikkat etmelisiniz. Ofisinizin büyüklüğü, kaç masa ya da sandalyenin, kaç dolabın gerektiği ve kaç odaya sahip olunduğu gibi bazı etkenler tasarımınızı tamamlarken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında size yol gösterecektir.

            Sizler de modern ofis tasarımı süreci boyunca bu konulara dikkat ederek; bir profesyonel yardımıyla ya da kendi planlarınızla ilerleyebilir ve ofisinizi bazı dokunuşlarla modern tarzda tasarlayabilirsiniz.

Haber Yorumları