Memurların Hamilelik ve Doğumdan Doğan İzin ve Sosyal Hakları

12 Şubat 2021
Memurların Hamilelik ve Doğumdan Doğan İzin ve Sosyal Hakları

Memurlara hamilelik ve doğum sebepli sosyal haklar ve izin hakkı verilmekte olup bununla ilgili düzenlemeler yapılmaktadır.

Memurların hamilelik ve doğumdan kaynaklı hakları geniş olacak şekilde belirlenmiştir. Buna göre hamile olan memurlara hamilelikten önce sekiz hafta ve hamilelikten sonra sekiz hafta olmak üzere analık izni kullanma hakkı verilmektedir. Eğer anne adayı doğumdan önceki son üç haftaya kadar çalışırsa kullanmadığı hakları doğumdan sonra kullanabilme hakkına sahiptir. Bu durum erken doğum halinde de geçerlidir. Kullanılmayan izin süreleri birleştirilerek kullanılacaktır. Verilen izin hakkı bütün hamile memurları kapsamaktadır. Anne adayı ölü doğum yaparsa bunun sonrasında mazeret izni haklarından da aynı şekilde yararlanabilecektir.

Memurların Hamilelik ve Doğum Hakları

Memurlara verilen hamilelik ve doğum hakları geniş bir yelpazeye sahiptir. Eğer anne adayı memur 24 saat boyunca süreklilik gösteren bir işte çalışıyorsa bu durumda gebeliğin yirmi dördüncü haftasından önceki sürelerde ve bu haftadan itibaren gece vardiyasında çalışmama ve gece nöbeti tutmama hakları vardır. Bu hak doğum sonrası için de düşünülmüş olup doğumdan sonraki iki yıllık süre içerisinde de gece vardiyasına katılmama ve nöbet tutmama hakkı vardır.

Doğum yapan memurlara analık izni süresinin bitiminden sonra süt izni verilmektedir. Bu süre ilk altı ay içerisinde günde üç saat, ikinci altı aylık süre içerisinde ise günde bir buçuk saat olacak şekilde verilir. Anne adayı isterse bu süreyi mesainin başlangıcında ya da bitişinde kullanabilir.

Memurların Doğumdan Doğan İzin ve Sosyal Hakları

Kadın memurların doğumdan doğan izin ve sosyal hakları arasında yardım ödemeleri yer almaktadır. Buna göre canlı doğum yapılan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ya da sonraki çocuklar için 600 TL yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu para doğum yardımı olarak geçmektedir.

Doğum yapan anneler için memuriyet kapsamında yarım ücretle ve haftalık mesai saatlerinin yarısında çalışma hakkı da bulunmaktadır. Bununla ilgili detaylar kapsamlı olup kurum bünyesinden bilgi alınabilir. 

Haber Yorumları