Mazot Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir?

Mazot Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir?

Benzinli ve LPG’li arabalarda yakıt olarak benzin kullanılırken, dizel arabalarda yakıt olarak mazot kullanılır. Dizel arabalarda bu mazotun motora pompalanması için mazot pompası kullanılır ve dizel bir arabanın en önemli parçalarından biridir. Sürekli çalışan mazot pompası sık sık arızalanan parçaların başında gelir. Arızanın erken farkına varmak ve en yakın servise gitmek arabanın sağlığı için çok önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilinir.

 

 Mazot pompası arızalarının sonuçları

 

             Arabalarda kullanılan bütün sistemlerin bir ömrü vardır, kimisinin ömrü çok çok uzunken kimisinin ömrü daha kısadır. Mazot pompasının da bir ömrü vardır. Ömrünü tamamlamaya yakın Mazot pompası verimsiz çalışmaya başlayacaktır. Bu verimsiz çalışma sonucu arabanız normal yaktığından fazla yakarak cebinize zarar verecektir. Mazot araba içinde dolaşmak için ve motora gitmek için mazot pompasına ihtiyaç duyar dolayısıyla mazot pompasının tamamen bozulması demek arabanızın motorunun yakıtsız kalması yani çalışamaması demek bu durumun sonucunda yolda kalmak kaçılmaz olabilir. Bu durum fazlasıyla bir masraf olacaktır.

 

 Mazot Pompası Arıza Belirtileri

 

             Arabasını iyi tanımayan bir şöförün mazot pompasının hasarını hemen fark etmesi beklenemez fakat zaman geçtikçe arıza belirtileri artacaktır. İlk olarak soğuk çalıştırma yapılırken marşı almasına rağmen motor çalışmıyor ise ve gaz verilmesi gerekiyor ise bu mazot pompası arızasından şüphe edilebilir. Rolanti bir artıp bir azalıyor ise veya araba stop etme durumuna geliyor ise bu durumun nedeni mazot pompası olabilir.

 

            Normalde kullanıldığından daha fazla gaza basma isteği doğuyorsa, yokuşta çekiş problemi yaşanıyor ise yeterince basınçlı bir hava pistonlara ulaşmıyor demektir bunun nedeni mazot pompasının arızası olabilir. Mazot pompasının sesi normal şartlar altında arabanın içine ulaşıp şoförü rahatsız edecek bir ses değildir.Mazot pompası arızası durumunda pompa normalde yaydığı sesten fazlasını yayacaktır hatta kullanıcıyı rahatsız edecektir.

 

            Mazot pompası eskisi kadar verimli çalışmadığı için piston içinde de verimli bir yanma olmayacaktır. Verimli yanma olmaması emisyonları arttır ve arabanın daha fazla yakmasına neden olur. Eğer bu bahsettiğim belirtilerin hepsi birden arabada görülüyor ise yüksek ihtimalle arabanın mazot pompasında bir sorun olabilir.

 

Mazot Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

 

            Teknolojinin ilerlemesi ile otomobillerimizde yeni ve farklı sistemler ekleniyor. Bu sistemler sayesinde araçlarımızın teknik olarak özellikleri artarak bir hayli önem kazanıyor. Bu gelişen sistemlerden birisi araçlarda bulunan yakıt sistemleridir. Yakıt sistemi, aracın deposundaki yakıtı aracımızın motoruna ulaşabilmesini sağlayan ve hareket etmesini sağlayan mekanik bir sistemdir. Bu tür sistemlerin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için araçların bakım zamanları geldiğinde bakımının yapılması ve arıza veren aksamlarını takip etmeliyiz.

 

             Diğer taraftan araçlarda bakım konusu, araçların kullandıkları yakıt sistemine göre değişim gösterir. Yani benzinli ve LPG’ li araçlarda benzin pompası varken, bu durum dizel araçlarda mazot pompasına dönüşür. Dizel araçların en hassas ve en önemli parçası mazot pompasıdır. Sebebi ise dizel yakıt kullanan araçlar en fazla arızanın yaşandığı parça mazot pompası olmasından dolayıdır. O yüzden mazot pompası arızası gecikmemesi gereken ve oldukça öneme sahip bir arızadır. Yakıt pompası dizel otomobillerin bir şekilde kalbi niteliğindedir.

 

 Mazot Pompası Neden Arızalanır?

 

            Mazot pompası arızasını sadece bir nedene bağlamak etik bir sonuç değildir. Aracın uzun süreli kullanımlarından kaynaklanan parçalarda eskimeler ve yıpranmalar yer alır. Aracın hor bir şekilde kullanılması ve ani hızlanmalar bunun yanında aracı devamlı yüksek devirde kullanılması mazot pompasının arıza nedenlerinden sayılır. Aracın mazot pompası arızalandığında hemen müdahale etmek lazımdır. Çünkü arızaya geç müdahale edildiğinde arıza tehlikeli bir hale dönüşebilir ve yakıt masraflarında ciddi bir artış gözlenir.

 

 Mazot Pompası Arıza Verdiğinde Yapmamız Gereken

 

            Mazot pompası kapalı bir sistem içinde bulunduğundan dolayı araç sahibi hiçbir mekanik müdahale yapamaz. Bu tür arıza da yapacağımız tek yöntem, kendimiz hiçbir müdahale yapmadan doğrudan yetkili servise götürmek yerinde bir karar olur. Yetkili servis aracımızı bilgisayar sistemine bağlayarak arıza tespitini belirleyip gerekli müdahaleyi yapacaktır.

 

 Mazot Pompası Arıza Belirtileri

 

 Yakıt tüketiminde bir artış gözlenir.

 Egzozdan siyah duman atması.

 Motorda teklemeler veya boğulmalar ortaya çıkar.

 Araç normal halinde giderken hızlanma olmaz.

 Araç rölantide iken stop edecek veya dengesizlik varsa.

 Aracın performansında bir düşüklük hissedilmesi.

 Aracın çalışmasında zorluk çekmesi veya hiç çalışmaması.

Haber Yorumları