Malulen Emeklilik Sorgulama ve Şartları Nelerdir?

12 Şubat 2021
Malulen Emeklilik Sorgulama ve Şartları Nelerdir?

Kişiler bir işte çalışırken herhangi bir meslek hastalığı veya iş kazası yaşamaları durumunda devlet tarafından malul sayılırlar.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Kişilerin malul sayılma şartları mevcuttur. Bu şartlar arasında kişinin herhangi bir meslek hastalığı yaşamaları veya bir iş kazası geçirmeleri gerekmektedir. Bu gibi durumlar yaşayan biri eğer engelli olma oranları %40 ve üzerinde ise Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunarak kendilerine erken emekli olmaları için maaş bağlanma hakkına sahip olurlar. Ama bundan önce yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında kişinin sağlık kurumlarından %40 ve üzeri engelli olduğunu kanıtlayan bir rapor alması gerekmektedir.  Daha sonra ise ilgili kurum ve kuruluşlara emekli olmak ve engelli maaşı bağlanması için başvuruda bulunabilirler.

Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kişiler meslek hastalığı veya iş kazası gibi durumlardan birini yaşadıkları zaman malulen emekli olma hakkı kazanırlar. Bu haklarından faydalanabilmek adına Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişiler malulen emeklilik sorgulama işlemlerini farklı şekillerde gerçekleştirebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sitesi üzerinden, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya kişisel olarak giderek E-devlet kapısı üzerinden. Anlaşıldığı üzere malulen emeklilik sorgulama işlemi pek çok şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Kişiler kendilerine en uygun seçeneği belirleyerek istedikleri şekilde kolayca malulen emeklilik durumlarını sorgulayabilmektedirler.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigortalı bir şekilde çalışan kişiler bir meslek hastalığı veya iş kazası durumundan bazen çalışma yetilerini kaybederler. Bu çalışma yetisi kayıp oranı yani engelli olma hali eğer %40 ve üzerinde ise bireyler malulen emekli olma hakkına sahip olurlar. Bu hakka sahip kişiler haklarından faydalanmak adına Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuruda bulunmaları durumunda malulen emekli sayılıp sayılmadıklarını merak ederler. Bu durumda malulen emeklilik sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri gerekir. E-devlet üzerinden malulen emeklilik sorgulama işlemi yapmak için öncelikle E-devlet şifresine sahip olmalıdırlar. E-devlet şifresine sahip olan bireyler E-devlet hesaplarına giriş yaparak malulen emeklilik sonuçlarını kolayca sorgulayarak öğrenebilirler.

Haber Yorumları