Malulen Emekli Nasıl Olunur Maaşı Ne Kadar?

12 Şubat 2021
Malulen Emekli Nasıl Olunur Maaşı Ne Kadar?

Günümüzde emekli olmak pek çok kişinin isteğidir. Fakat emekli olmak o kadar kolay değildir. Hem yaşı hem de prim gününü tamamlamak gerekmektedir. Emekli olmanın yanı sıra birde malulen emeklilik vardır. Peki malulen emeklilik nedir?

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik nedir sorusu bilmeyen kişiler için bir araştırma konusudur. Malulen emeklilik, kişiler çalışırken o esnada yaşanmış olan hastalık veya kaza sonucu iş gücünün kaybedilmesi ile yaşanan emeklilik durumudur. Yani zorunlu bir emeklilik olarak tanımlanabilir.

Malulen emeklilik için kabul edilen bazı hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilir: Şizofreni, bipolar bozukluk, görme azlığı, anemi, retina kanaması, uzuv kaybı, karaciğer nakli, kalp yetmezliği, böbrek ve akciğer nakli, tüberküloz, sanrısal bozukluklar, AIDS, bedensel hastalıklardan kaynaklı olan ruhsal hastalıklar, yardım almadan ayakta durulamaması, beyin hasarı gibi hastalıklar malulen emeklilik için kabul edilmektedir.

Malulen Emekli Nasıl Olunur?

Malulen emekli olacak kişiler, malulen emekli nasıl olunur sorusunun cevabını merak etmektedir. Malulen emekli olmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar ise şu şekilde incelenebilmektedir:

  • En az 10 yıldır sigortalı olmak ve 1800 gün uzun vadeli sigorta priminin ödenmesi fakat başkasının bakımına muhtaçsa sigorta süresine bakılmadan 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasının primlerinin bildirilmiş olması gerekmektedir.
  • Bir diğer şart ise kişinin maluliyet sebebi ile çalıştığı işten ayrılmış olması veya işverense de faaliyet gösteremediğini belgelemesi gerekmektedir.
  • Kuruma yazılı olan bir dilekçe ile başvurmuş olmak gerekmektedir.
  • İşgücü kayıpları sağlık raporu ile kuruma bildirilmelidir.
  • Ve son olarak, hizmet sözleşmesine bağlı olmaksızın kişi kendi adı veya kendi hesabına çalışmakta olanlarınsa kendi sigortaları nedeniyle kuruma prime yönelik herhangi bir borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Malulen emekli olup, aylık bağlanması için sigortalının kendisinin veya işverenin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne yazılı olarak başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Malulen Emekli Olanların Maaşı Ne Kadardır?

Malulen emekli olanların maaşı ne kadar, sorusu için sigorta süresi ve sigorta prim gün süresi dikkate alınarak yapılmaktadır. Sigorta süresi en az 10 yıl, prim gün sayısı 90 bin olarak değerlendirilme olup, her sene 2 kere enflasyon farkına göre zam alınmaktadır.  

Haber Yorumları