Lastik Hava Basıncı Nedir? Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

1 Şubat 2021
Lastik Hava Basıncı Nedir? Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Araba lastiklerinin hava basıncı hakkında öncelikle bilinmesi gereken, her arabanın modeline ve lastiklerinin ebadına göre hava basılmaktadır. Yeni alınan ve sıfır olan arabaların kullanma kitapçıkları olmaktadır. Lastik hava basıncı hakkında o kitapçıklarda her lastik ebadına göre Psi verileri araba sahiplerine bildirilmiştir. Sıfır araba almayanlar kitapçık elinde olmayanlar bu değeri arabanın ön kapının iç kesiminde, yakıt depo kapağında ve bagaj içinde bir yerlerde, Lastik hava basıncının lastiğin ebadına göre kaç Psi olması gerektiği yazılı olarak bildirilmektedir. Arabalarda lastik hava basıncı değeri Psi olarak yazılmaya bilir Avrupa ülkelerinin kullandığı Bar basınç değeri olarak yazabilmektedir.

 

 Psi ve Bar Farkı Nedir?

 

            Lastik hava basınca kullanılan iki birim vardır. Bunlar Psi ve Bar olarak adlandırılır. Kullanılan bu değerlerden Bar değerinin kısaltılmış b harfi ile simgelenir. Bar birimi genel olarak dünyanın her yerinde kabul görmüş, Avrupa ülkeleri tarafından kullanılmaktadır. Ama bazı ülkelerde Bar yerine Psi kullanılmaktadır. Aracınızda lastik basınç değeri Bar olarak verilmiş ve lastik şişirme yerlerinde makineler Psi değerinde ise 1 Bar=14,5 Psi değerine eşittir. Araç kapısında 2.2 bar yazıyorsa bu Psi değeriyle çarpılır ve yaklaşık olarak 32 Psi’e denk gelmektedir. Bar değerini Psi değeriyle çarparak öğrenilir. Türkiye’de kullanılan lastik hava basıncı Psi’dir. Ama kullandığınız lastik şişirme makineleri araç sahiplerini yanıltabilmektedir. Tam olarak çalışmaya bilirler Psi değerini ölçemeyebilirler. Düzgün bir şekilde ölçen makineler kullanılmalıdır ya da lastikçilere yaptırılmalıdır.

 

 Basınç Ne Kadar Olmalıdır?

 

            Sıfır araba sahibi olanlar kullanma kitapçıklarındaki Psi değerine göre lastiklerini şişirmelidirler. Bu kitapçıkta arabanın hava basıncının ne kadar olacağı yazmaktadır. Kitapçığı olmayanlar depo kapak içinde ya da şoför kapı arası gibi yerlerde yazmaktadır. Psi değerine göre hava basıncı yapılmalıdır. Psi olarak yazmayan araçlarda Bar olarak yazmaktadır. Bar değerini Psi’e çevrilerek lastik hava basıncı yapılmalıdır.

Lastiklerin Düzensiz Aşınmasının Sebepleri

Otomobilimizin ayakkabıları lastikleridir. Bundan dolayı otomobilimizin lastiklerine ayrı bir özen göstermemiz gerekir. Eğer dikkat etmemiz gereken hususlara özen gösterilmez ise çok zor durumlarda kalınabilir. Lastiklerin basıncı ve açılarının uygun olmaması aynı zamanda birçok mekanik arızaya da sebep olabilir. Lastiklerin düzensiz aşınmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Lastik Basıncının Yüksek Olması

Araç lastiklerinin normal değerlerden daha fazla şişirilmesinden dolayı aşınma meydana gelir. Bu durumlarda lastikleri şişirirken fabrika verilerini dikkate almamız gerekir. Yüksek basınçtan kaynaklanan aşınmalarda tekerin iç kısmın sürtünmesi arttığı için lastiğin iç kısmın a dış tarafa nazaran daha fazla aşınır.

Lastik Basıncının Düşük Olması

Araç lastiklerinin normal değerlerden daha az şişirilirse düzensiz aşınma meydana gelir. Düşük basınçtan kaynaklana aşınmalarda lastiğin dış kısımlarının yerle olan teması arttığı için dış tarafı daha fazla aşınır.

Lastiklerin Açılarının Farklı Olması

Araca dıştan bakıldığında lastiklerin yere dik açı olacak şekilde konumlandırılması gerekir. Buna aynı zamanda ‘’ Kamber Açısı’’ da denir. Eğer açı dışa doğru ayarlanırsa buna ‘’Negatif kamber’’ denir. Negatif kamber de lastikler düzensiz bir şekilde sadece iç kısımları aşınır. Eğer bu açı iç kısma doğru ayarlanırsa buna da ‘’Pozitif Kamber’’ denir. Pozitif kamber de düzensiz bir aşınma meydana gelir lastiklerin dış kısmı aşınır. Lastikler için ideal olan sıfır kamberdir.

Teo Açıları

Araç lastiklerinin ön kısımları içe doğru birbirine dönük olması lastiklerin tabanı dıştan içe doğru düzensiz bir şekilde aşınır. Lastiklerin her ikisinin de dışa doğru olması durumunda ise ön kısımlar dışa doğru bakmaktadır bu durumda ise aşınma düzensiz olarak içten dışa doğru olur.

Amortisörlerin Yanlış konumlandırılması

Amortisörlerin lastiğin yere temas merkezine dik bir konumda olması gerekir. Bu açıya ‘’kaster açısı’’ denir. Bu açının sıfıra yakın ve pozitif olması gerekir. Yani aşırı bir pozitiflik söz konusu değildir. Bu açının negatif olması durumlarında; direksiyon sertleşir, süspansiyon rahat çalışmadığı için zıplama meydan gelir, zıplama sonucunda lastikler düzensiz bir şekilde aşınır.

Bunlara ek olarak, aracın balans ayarı bozuk ise amortisörleri bozuk ise veya çukura düşülmesi durumda da lastiklerde düzensiz aşınmalar meydana gelir.

Haber Yorumları