Küçük Yemek Odası Dekorasyonu Fikirleri

Küçük Yemek Odası Dekorasyonu Fikirleri

Küçük bir yemek odanız varsa ve dekorasyonu için çok fazla düşünüyorsanız arkanıza yaslanıp sizler için derlediğimiz önerileri okuyun. Bu öneriler sayesinde küçük olan yemek odalarınızın dekorasyonunu evinizin en güzel köşesine dönüştürün.

Aynalardan Yardım Alın

Aynalar, kullanılan alanları daha ferah ve daha geniş gösterirler. Bu nedenle aynaların küçük alanlarda kullanımı çok önemlidir. Bir duvarı ayna ile kaplarsanız küçük yemek odanız daha büyük algısı oluşturacaktır.

Alçak Mobilyalar Tercih Edin

Küçük yemek odalarında sandalyelerinizi yüksek tercih etmeyin. Yüksek olan masa ve sandalyeler odanızı kalabalık gösterip, alanı daha fazla küçük gösterir. Ferah ve geniş gözüken yemek odasına sahip olmak için alçak masa ve sandalyeler kullanmalısınız. Bu şekilde odanızın genel görünümü ferah ve geniş olacaktır. Ayrıca yerden de büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar.

Masanın Şekli

Küçük olan yemek odalarında yuvarlak masa kullanmak çok büyük bir yanlıştır. Bu nedenle oval bir masa küçük yemek odalarında daha işlevseldir ve fazladan yer kazanmanıza olanak sağlar.

Avize

Görkemli ve gösterişli olan avizeler odanızı boğabileceğinden daha küçük ve sade bir aydınlatma tercih etmeniz sizin yararınıza olur.

Şeffaf Mobilyalar

Şeffaf ve cam görünümünde olan sandalye tercihiniz ile yemek odanız daha büyük görünür. Bu tarzda çok şık mobilyalar vardır. Bunlardan birini tercih ederseniz çok tarz bir yemek odasına sahip olursunuz.

Küçük yemek odası için başka neler yapılabilir?

  • Doğal ışık kaynağı olan güneş ışığından yeteri kadar yararlanmanızda sizin için çok büyük avantaj sağlar. Bu nedenle perde seçiminizi daha havadar ve güneş ışığından en yüksek derecede yararlanacak şekilde seçmelisiniz.
  • Yemek odanızda kullanacağınız renkler daha açık tonlar ve sade renkler olmalıdır. Koyu renkler küçük olan yemek odanızı olduğundan bile daha küçük görünmesine sebep olurlar. Bu nedenle tarzınıza uyan açık bir ton ve tek renk bir yemek odası oldukça ferah gözükür.
  • Yemek odanızın küçük olmasından dolayı daha işlevsel mobilyalar kullanmanız size hareket özgürlüğü yaratacak alan bırakacağı gibi sadelikte odanızı daha ferah göstermeye yardımcı olacaktır. Eşya kullanımınız en alt seviyede olsun ki ferah ferah bir alana sahip olun.
  • Tek rengin farklı tonlarından oluşan mobilyalarınızın aksine zıt renklerde bir kaç aksesuar ile odanıza canlılık ve renk katın. Dekorasyonunuzu bu şekilde bir bütün halinde tamamlayın.
Haber Yorumları