Küçük Villa Tasarımları

14 Şubat 2021
Küçük Villa Tasarımları

Zamanınızın büyük bölümünü villanın odalarında geçireceğiniz için küçük villa tasarımları sürecinin en önemli kısmı iç mekânın planlanmasıdır. Villanızı bütçenize, zevklerinize, istek ve arzularınıza göre tasarlamalısınız. Villanız tasarlanırken mimari ve iç mimari işlerin birlikte yürütülmesi önerilir. Böylece hem zamandan kazanılmış olur hem de mimar mekânı tasarlarken iç mekân tasarımı hakkında sürekli bilgi alır ve tasarım buna göre şekillendirilir veya ortada birbirine uygun olmayacak bir şey varsa, hemen müdahale edilerek sonradan düzeltilmesi mümkün olmayan hatalar yapılmamış olur. Bunun size sağlayacağı bir başka avantaj, mimari tasarımın iç mekân tasarımına uygun planlandığı küçük villa tasarımları, daha sonra herhangi bir tadilatı gerektirmez ve ekstra bir para harcamazsınız. Yani paranızdan da tasarruf etmiş olursunuz.

Villanın iç dekorasyonu için seçeceğiniz zemin de mermeri işlenebilir bir mermer olarak seçebilir, kullanacağınız odalara göre farklı tasarımlarla şekillendirebilirsiniz. Bu mermeri banyonuzun duvarında ya da mutfağınızın tezgahında kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir masanın üzeri için de bu mermeri tercih etmek, güzel ve farklı bir yaklaşım olabilir. Zeminden sonra halı konusuna değinecek olursak, küçük villa tasarımları için, halı yerine küçük tatlı paspaslar ve kilimler kullanmak villanızı çok daha şık ve modern gösterecektir. Tabii ki özenle belirlemeniz gereken bir diğer tasarım unsuru, renklerdir. Villanıza daha modern bir anlayış hâkim olsun istiyorsanız kullanmanız gereken renkler, mavi ve gri tonlarıdır.

Bugüne kadar modernlik için tercih edilen beyaz ve krem tonları artık tarih olmuştur diyebiliriz. Küçük villa tasarımları, zenginlik ve güç hissiyatı verilmek istenen bir villada altın sarısı, mor ve kahverengi tonlarının bu hissiyatı vermek için en doğru renkler olduğu konusunda bize ipuçları vermekte. Tabii ki başka renkler tercih etmek de sizin elinizde. Sıcak bir bölge için soğuk tonlar kabul edilen yeşil, mavi, lacivert renkleri tercih edebilirsiniz. Soğuk bir bölge için ise, soğuk renk kabul edilen sarılar, kırmızılar ve turuncular doğru seçimler olacaktır. Seçeceğiniz mobilyalar, villanızın tasarımına ve kullanılan renklere uygun olmalıdır. Mobilyaları hazır alabileceğiniz gibi, tamamen size özel bir villa için, mobilyalarınızı yaptırabilirsiniz.

Villanızda bolca ve büyük pencereler olmalı. Bu villanıza ferahlık katacaktır. Küçük villa tasarımları, bize bu pencerelerde sade ve şık perdeler kullanılmasının villaya daha modern bir hava katacağı doğrultusunda örnekler sunmaktadır. Ayrıca duvarlarınızda kullanacağınız raflar veya objeler, ortama doğal bir hava katmalıdır. Bu doğrultuda ahşap malzemeler kullanmanızı öneririz. Resimlerinizi sergileyebileceğiniz ahşap çerçeveler hoş seçimler olabilir. Aynı zamanda duvarda kullandığınız bu ahşap malzemeler betonun ortama kattığı o soğuk havayı da kıracaktır. Eğer duvarlarınızda duvar kâğıdı kullanmak isterseniz, bunu yaratıcı şekillerde yapmalısınız. Sıradan kullandığınız duvar kağıtları villanızı tamamen klasik bir havaya sokarak modernlikten kesinlikle uzaklaştıracaktır.

Haber Yorumları