Kredili Mevduat Hesabının Anlamı Nedir?

11 Şubat 2021
Kredili Mevduat Hesabının Anlamı Nedir?

Kredili mevduat hesabı yani kısa adı ile KMH, en basit tabiri olarak hesabınızda nakit para olmaması esnasında size borç olarak para vermekte olan hesaptır. Bu şekilde otomatik ödeme talimatı da vermiş bulunduğunuz çeşitli faturalarınız hesabınızda para olmasa da ödenmektedir. İhtiyaç halinde de nakit çekimlere ve yine ödeme yapılmasına da izin vermekte olan bir çeşit sistem olarak bilinmektedir. Yine kredili mevduat hesabını açmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem, kredili mevduat hesabı sunmakta olan çeşitli bankaları öğrenmenizdir. Bu bahsi geçen bankalardan hangisine de başvuracağınıza kararınızı verdikten sonra da seçeceğiniz bir tanesine başvuruda bulunup mevduat hesabını açmanız yeterlidir. Bu hesaba da sahip olmuşsanız bankanıza başvurabilir ve hesabınızı kredili mevduat hesabı şekline çevirebiliyorsunuz.

Müşterilere İki Türlü Hitap Ediyor

Kredili mevduat hesabı yine kullanıcılara iki türlü hitap etmektedir. Bunlardan ilki, hesabınızda para bulunmuyor olsa dahi size sabit çeşitli ödemelerinizi gerçekleştirebilmeniz açısından ve yine nakit ihtiyaçlarınızı da karşılayabilmek için nakit çekim yapabilmeniz için fırsat oluşturmaktadır. Bir diğer durumda da kredili mevduat hesabınızı da kullanmanız yatırımlarınızı koruyabilmenize yardım eder. Normal şartlarda vadeli hesaplardan para çekilebilmesi için vade sonunu beklemek gerekiyor. Vade sonu beklemeniz esnasında da alabileceğiniz para önemli ölçülerde kesintilere uğramaktadır ve sizlere o şekilde geri dönmektedir. Bu durumu da engelleyebilmek adına paranız hesabınızda işlem görmeye devam etmektedir ve siz de kredili mevduat hesabınızdan da harcamanızı yaparak ana paranızı ve yine haliyle de vade faizini korumuş oluyorsunuz.

Birçok Banka Kullanıyor

Ülkemizde birçok banka bu hizmeti kullanıcılara takdim ediyor. Yine bu hizmetten de faydalanabilmek açısından bankanıza başvuru yapmış olmanız halinde de bankanız sizlere aslında hesabınıza bağlı bulunmakta olan ikinci bir çeşit hesap açıp o hesap üstünden anlık kredi kullandırır. Bu sebeple de yine kredili mevduat hesabınızın limiti ve yine faiz oranları da bankanızın sizlere sunacağı kredi notlarına göre değişim göstermektedir. Bu sebeple de bu hizmeti alabilmeniz açısından düzenli bir şekilde çalışmış olduğunuz ve problem yaşamamakta olduğunuz bankaları tercih etmeniz yine sizi faydanıza

Haber Yorumları