Kredi Kartı ile Bağ-kur Prim Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
Kredi Kartı ile Bağ-kur Prim Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bağkur prim borcu kredi kartları üzerinden de ödenebilmektedir. Özellikle prim ödeme konusunda büyük bir rahatlık kazandıran bu uygulama sayesinde prim borçları aksatılmadan düzenli şekilde ödenebiliyor.

Bağkur Prim Borcu Ödemesi

Bağkur prim borcu Bağkurlu olan kişilerin aylık olarak ödemesi gereken tutardır. Bağkurlu kişilerin emeklilik hakkı kazanabilmek için sigorta primlerini aksatmadan zamanında ödemesi gerekir. Sigorta primleri 4A ve 4C kapsamına göre çalışan kişilerden otomatik olarak alınan aylıklardan ödenirken, Bağkurlu kişilerin bu primi kendilerinin ödemesi gerekir. Bağkur primleri özellikle daha yüksek primler üzerinden ödendiği takdirde emeklilik döneminde daha yüksek emekli aylığı alınabiliyor. Bu durumda kişiler bu konuyu dikkate alarak dilerlerse primlerini daha yüksek oranlarda ödemeyi tercih ederek emeklilikte yüksek maaş almaya hak kazanabilirler.

Prim Borçları Ödemesi

Bağkur prim borçlarını ödemek için Bağkurluların karşısına birden fazla seçenek çıkar. Bu seçenekler arasında istenileni seçerek prim ödemesini yapmak yeterlidir. Bağkur prim borçları bizzat SGK anlaşmalı olan bankalar üzerinden yapılabildiği gibi, internet kanalları üzerinden de ödenebilir. Bağkur ödemesi kişilerin kendi adına işveren tarafından yapılan ödeme tipleriyle kıyaslanmamalıdır. Zira 4A gibi sigorta tiplerinde işverenler çalışan adına sigortalarını öderken, Bağkurda ise kişiler kendi sigorta primlerini ödemek durumunda kalır.

Bağkur prim borcu ödemesi yapmak için anlaşmalı bankalar üzerinden ödeme yolu tercih edilebilir. Anlaşmalı olunan bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbankası, Garanti BBVA, Denizbank, TEB, Aktif Bank, ING Bank, Akbank ve Yapı ve Kredi Bankası bulunmaktadır.

Kredi Kartı ile Bağkur Prim Borcu Ödemesi

Kredi kartı ile Bağkur prim borcu ödemesi yapmak için e-devlet sistemi veya bankaların internet şubeleri tercih edilebilir. Banka kanalları aracılığıyla prim borcu ödemesi yapmak için internet şubesine giriş yaptıktan sonra SGK ödemeleri alanına girilmeli ve T.C kimlik numarası belirtilerek tutar girilip ödeme yapılmalıdır. Kredi kartı ile prim borcu ödemesi yapmak isteyen kişiler için herhangi bir kısıtlama söz konusu olmayıp ilgili kanallardan ödeme yapılabilir. Ayrıca banka şubesine giderek personelden yardım isteyip prim borcu ödemesi işlemleri yapılabilir.

Haber Yorumları