Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

17 Ocak 2021
Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Günümüzde pandeminin de etkisiyle hem kredi ödemelerinde hem de kredi kartı ödemelerinde bazı aksaklıklar yaşamış olabiliriz. Bu gecikmeler yaşanması ne yazık ki hem kredi notuna zarar verebilmekte hem de bu gecikmelerin uzaması durumunda bazı hukuksal prosedürler devreye girmektedir. Gelin kredi kartı borcu ödenmemesi durumunda karşımıza ne gibi durumlar gelebilir bunu öğrenelim…

Kredi Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Kredi ve kredi kartları yönetmenliğindeki 18. Madde esasıyla birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi durumunda banka tarafından tüketiciye 30 gün daha süre tanınarak borcun tamamını tahsil etme hakkı bulunmaktadır. Toplamda bu süre yaklaşık 90 gün gibi de görünse son 30 günlük kısmın bankanın insiyatifindedir. 90 günlük sürecin sonunda ödeme yapmayan kişilerin borçları avukatlık olur.

Kredi Borcu Ödenmediği Zaman Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Yasal takip durumları da dahil olmak üzere geç ödemelerde kullanılan kredi faiz oranının en fazla %30 oranın da fazlasında bir gecikme faizi uygulanır. Örnek vermek gerekirse aylık %1 faiz üzerinden kredi kullanılan bir kişi aylık en fazla %1,30 oranında gecikme faizine maruz kalır.

Ödenmeyen Kredi Durumunda Banka ile Anlaşma Yoluna Gidilebilir mi?

Kredi ödenmede zorluk yaşandığı süreçte tabiki banka ile anlaşma yoluna gidebilir. Bankalar başta pandemi süreci olmak üzere zaman zaman kişilerin yaşayabileceği finansal sıkıntılardan dolayı her zaman ek bir fırsat sunmaktadır. Bankalar ödenmeyen krediler için ek bir yapılandırma fırsatı sunmaktadır.

Yapılandırma ile tüm kredi tutarınızın üzerine daha az bir faiz eklenerek yapılandırma yapılabilir. Bu sayede borcunuz tekrar istediğiniz vadeye düşük bir faiz eklenerek bölünmüş olur. Bu sayede bankalarla avukatlık olmamış olursunuz.

Eğer banka tarafından yapılandırma talebiniz reddedilmiş ise bu durumda bankaya bu yapılandırmayı ödeyeceğinize ilişkin bir ipotek göstermeniz ya da bir kefil göstermeniz gerekebilir. Bu tip durumlarda genelde bankalar yapılandırma tekliflerini yeniden değerlendirip kabul etmektedir.

Farklı Bankalardan Kredi Kullanarak Borçlar Kapatılabilir mi?

Evet, bu da mümkündür. Ancak genelde kredi gecikmesi yaşayan kişilerin kredi notları düştüğünden dolayı başka bankalar da bu kişilere kredi verirken şüpheli yaklaşmaktadır. Bundan dolayı krediyi başka bir bankadan alınan borçla kapatmak yerine borcun aktif olduğu banka üzerinden yapılandırma yaparak kapatmak daha doğru bir opsiyon olacaktır.

Kredi Borcundan Ötürü Banka Hesapları ile Maaş Hesabına Haciz Gelir mi?

Kredi ödemelerinin aksaması ve 90 günlük sürecin ardından avukatlık olunması dahilinde bir yasal işlem başlatılmış olur. Bu durumda bankalar, kişinin banka hesaplarına haciz koyabilmektedir.

Maaşa haciz koyma da bu opsiyonlardan bir tanesidir. Bir banka kişinin borcundan ötürü bir maaşın en fazla %25’ine haciz koyabilir. Daha üst oranda haciz koyamamaktadır. Bu yasal olarak da mümkün değildir. Yani bir avukat arayıp tüm maaşınıza haciz koyarız gibi bir tehdit ile gelirse bu tehditi ciddiye almamak gerekir.

Kredi Borcunun Ödenmezse Konuta ve Eşyalara Haciz Gelir mi?

Kredi borcunun aksayıp avukatlık olması durumda borçluya ait olan tüm taşınmazlar ile araçlara haciz koyulabilir. Ancak evde bulunan ve gündelik yaşam için gerekli olarak sayılan yatak, koltuk, buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi eşyalar haczedilememektedir. Bunun dışında yer alan temel ihtiyaç olmayan antikalar, kıymetli evraklar, değerli taşlar gibi pek çok madde ise haczedilebilir.

Aile ile Yaşayan Borçlunun Aile Mallarına Haciz Gelir mi?

Eğer borçlu kişinin kendi adına kayıtlı bir taşınmazı ya da aracı yok haciz işlemi yapılamaz. Örnek vermek gerekirse ailesinin yanında yaşayan ve hakkında yasal takip başlayan bir kişinin borcundan dolayı, kendi üzerine olmayan aile konutuna ya da bu konuttaki hiçbir eşyaya haciz işlemi yapılamaz.

Kredi Borcu Ödenmemesi Durumunda Kefile Ne Olur?

Krediye kefil olmuş kişiler de süreçten elbette etkilenmektedir. Eğer bir borçlu kredinin iki taksidini üst üste ödemediyse son 30 günlük süreç için kefile de haber verilmektedir. Bu süreç içinde kefilin iki taksidi ödemesi ya da farklı bir şekilde ödenmesi durumda, gecikmeye düşme iptal olmuş olur. Ancak kredi taksidi 90 günlük süreç içinde de ödenmediyse, kefili de büyük bir risk beklemektedir.

Kredi borcundan dolayı avukatlık işlemleri öncelikle borç sahibine yapılır ancak borç sahibi bu borcu gerekli sürede ödemez ve üzerinde de bir taşınma ya da araç yok ise, borcun tahsili için kefile başvurulur. Bu tip bir durumda kefile bir süre tanınır ve borcun tümünün ödenmesi talep edilir. Aksi halde kefilin üstünde bir taşınmaz ya da araç varsa bunlar haczedilebilir.

Kefil ve Evrak Talebinde Bulunmadan Kredi Kullandıran Bankalar

Sizler de ödemede zorlandıysanız ve acilen borcunuzu gecikmeden çıkartmak istiyorsanız bazı bankalar kolay kredi vermektedir. Bu bankalara başvurmanız dahilinde kredi alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Bu bankalardan QNB Finansbank Enpara, Aktif Bank N Kolay Kredi, CEPTETEB ve ING Bank E-Kredi modülleri müşterilerinden hiçbir evrak talep etmeden ve kefil istemeden kredi verebilmektedir.

Haber Yorumları