Kredi çekmek / kullanmak için kaç ay sigortalı olmak / çalışmak gerekiyor?

17 Ocak 2021
Kredi çekmek / kullanmak için kaç ay sigortalı olmak / çalışmak gerekiyor?

Kredi kullanmak geçmiş yıllara göre çok daha kolay bir hale gelmiştir. Geçmiş yıllarda kredi kullanmak isteyen kişilerden bankalar birçok farklı evrak talep etmekteydi ancak kredi notu sisteminin yaygınlaşmasıyla beraber bankaların talep ettiği evrak sayısı da azaldı.

Bankalar yüksek tutarlı krediler haricinde müşterilerinden sigortalı olma ile ilgili hiçbir zorunluluk aramamaktadır. Ancak sigortalı olmanın da bazı avantajlarının hala olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

Ne Kadar Süre Sigortalı Olunması İsteniyor?

Bu konuda belirtilmesi gereken iki şey vardır. İlki kullanılacak kredinin tutarıdır. Bu kredi tutarına göre de bankalar tarafından sigortalı olma sürelerinde farklı yaşanabilir. Örneğin bazı bankalar kredi sağlamak için üç aylık sigortalı olmayı yeterli sayabilirken, bazı bankalar bunun oldukça az olduğunu düşünür ve en az altı aylık aktif sigortalı olmasını arar.

Bankalar, bir müşterisine kredi vermeden önce ilk olarak kredi notuna bakmaktadır. Kişinin KKB tarafından gönderilen kredi raporunda, kredi limiti ve kredi notu talep edilen kredi tutarını karşılıyor ise bankalar bu kişiden hiçbir belge istemeden krediyi sağlamaktadır.

Ancak KKB’den gelen evrakta bazı riskler var ise ya da kişinin kullanmak istediği kredi limiti yüksekse, bankalar bu sefer kişinin belgelenebilir gelir durumuna ilişkin dökümanlar talep etmektedir. Bankalar tabiki ilk olarak kişinin sigortalı olarak çalışıp çalışmadığına bakmaktadır. Bankaya verilen belgelerin ardından bankalar bunun sorgulamasını yapıp, krediyi hızlıca verebilmektedir.

SGK Kayıtları Önemli mi?

Krediye başvuran kişinin sigorta kaydının yani aktif çalışma süresinin en az üç ay olması beklenmektedir. Bu şartları taşıyan ve yüksek kredi notuna sahip olan kişilerin istedikleri krediyi alabilmesi çok daha kolaydır.

Fakat yüksek kredi almak için yüksek bir sigorta priminin de ödeniyor olması gerekmektedir. Eğer maaşınız yüksek ve SGK kayıtları da bunu kanıtlıyor ise bankalardan istediğiniz oranda kredi kullanabilirsiniz demektir.

BAĞ-KUR Kaydı Olanların Kredi Kullanırken Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

İşveren için de daha farklı bir prosedür vardır. Bir işverenin rahatlıkla kredi alabilmesi için öncelikle vergi levhasında kâr yapmış olması gerekmektedir. Online bankalar dışında tüm bankalar işverenlerin kurduğu işletmenin en az 1 yıldan fazla olmasını ister. Bu bankadan bankaya göre değişse de 1 ila 3 yıl arası bu işin normali olarak görülmektedir.

Emekli Olanlar İçin Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

Emekliler için özel bir zorunluluk yoktur. Hali hazırda emekli olan kişinin düzenli bir geliri olduğu için bankalar bu kişilere direkt onaylı kredi verebilmektedir. Ancak emekliye verilecek kredide en önemli husus yaştır. 65 yaş sınırını geçmiş emeklilere bankalar daha zor kredi vermektedir. Bu bankadan bankaya değişiyor olsa da kamu bankaları 65 ila 75 yaş arasındaki kişilere kredi kartı verebilmektedir. Özel bankalarda ise 65 ila 70 yaş önemli bir eşik olarak görülmekte ve bu yaşın üstünde olan kişilere kredi daha zor verilmektedir.

Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli mi?

Tabiki yeterli değildir. 2010’lu yıllarla beraber hayatımıza giren KKB ile artık müşterinin kredi notu birinci önem taşımaktadır. İster kredi isterseniz de kredi kartı başvurusu yapıyor olsanız dahi eğer kredi notunuz düşükse bu talebinizin olumlu onaylanması zordur.

Ancak kredi notunuz ortama seviyedeyse ise burada sigortalı çalışma durumu büyük bir avantaj sağlamaktadır. Özellikle aktif olarak son üç aydır çalışan kişiler için daha da avantajlı bir durum var olmaktadır. Ancak her halükarda, bankadan kullandığın kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin borçlarını aksatmamadan ödemeye dikkat etmelisiniz.

Haber Yorumları