Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır?

17 Ocak 2021
Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır?

Yeni dijital bankacılık sistemi ile beraber artık kredi notu en önemli durum haline gelmiştir. Eğer bir kişi bir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanmak istiyor ise bu kişinin başvurusunu etkileyen en önemli faktör kredi notunun kaç olduğudur.

Kredi notları, KKB’ye göre 0 ila 1900 puan arasında hesaplanmaktadır. Örneğin eğer kredi notunuz "0" ise, bu sizin daha önce hiçbir banka ile kredi ya da kredi kartı çalışması yapmadığınız anlamına gelir. Daha önce kredi kartı ya da kredi kullanan ancak 5 yıldır aktif olarak iki ürünü de kullanmayan kişilerin de notu “0” olarak görülebilmektedir.

Eğer kredi notunuz 1 ila 699 arasında ise bu sizin son 5 yıl içerisinde bankalardan kullandığınız kredi ya da kredi kartı çalışmalarında düzensizlik olduğu anlamına gelir. Bu not dahilinde olan kişilerin genelde gelirine oranla çok daha fazla kredi borcu olduğu ya da geçmiş dönemde yasal veya idari takibe girmiş olduğu anlamına gelir.

Kredi notu, 700 ila 1099 arasında olan kişilerin de son 5 yıl içerisinde bankalarla olan kredi ya da kedi kartı çalışmalarında bir düzensizlik olduğu anlamına gelir. Bu düzensizliğin çok fazla olmadığı ancak düzenlilikten de çıktığı fark edilmiştir

Eğer kredi notunuz 1100 ila 1499 arasında ise yakın bir dönemde bankalardan kullandığınız kredi ya da kredi kartı çalışmalarında kısa vadeli bir düzensizlik yaşamış olduğunuz anlamına gelir. Bu durumda olan kişiler için bankalar olumsuz bir düşünce halinde değildir ama yine de risk olarak ortada görünmektedirler.

Eğer kredi notunuz 1500 ila 1699 arasında ise yakın bir dönemde bankalardan kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartı çalışmasının düzgün gittiği ve size verilebilecek kredi ya da kredi kartlarının borcunu ödeyebilecek yasal gelire sahip olduğunuz görülmektedir.

Kredi notunuzun 1700 ila 1900 arasında olması ise başınıza gelebilecek en iyi şeydir. Son 5 yıllık süreçte bankalarla yapılan kredi ya da kredi kartı çalışmalarında hiçbir sıkıntı yaşamadığınız ve dönem borcunu tam ödediğiniz anlamına gelen bu not skalasında, hiçbir kredi talebi reddedilmemektedir.

Kredi Notunun Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Bankalar kredi notu değerlendirmesini puanlar üzerinden yapmaktadır. Bilindiği üzere kredi notları, bankalar tarafından değil, KKB tarafından verilmektedir. Bundan dolayı bankalar sadece karşılarına gelen not ve rapora ilişkin değerlendirme yapmaktadırlar.

Bankalar için önemli olan kişinin borçlarını her ay düzenli olarak ödeyebilmesidir. Genel olarak bakarsak borçlarını düzenli olarak ödeyen kişiler zaten yüksek kredi notuna sahip olan kişilerdir. Bankalar bu kişilere kolay bir şekilde kredi sağlayabilmektedir.

Kredi Notum En Az Kaç Olursa Rahat Kredi Kullanabilirim?

"Sorunsuz kredi almak için kredi notum kaç olmalı?" sorusunun cevabı çok görelidir. Bu sizin bankadan ne kadar limitli kredi çekmek istediğinize göre değişebilir. Ancak bankacılık sistemi ile genel olarak yapılan görüşmelerde bir kişinin kredi notunun 1500 ve üzeri olduğu durumlarda olumsuz yanıtın genelde verilmediği belirtilmektedir.

Bunun en temel sebebi, bu nota sahip olan kişiler genellikle çok yüksek limitler yerine gerçekten ihtiyacı olduğu kadar limitler istemesinden ve bu borcu da rahatlıkla ödeyeceklerini bildiklerinden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı kredi notunuzu her zaman 1500 puanın üzerinde tutmaya çalışmalısınız.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere de kredi verebilmektedir. Bu özellikle son dönemde şubesi olmayan ve sadece online olarak hizmet veren bankalar da yaşanmaktadır. Örneğin Aktif Bank’ın sağladığı N Kolay Kredi modülü ile kişilerden ne gelire ilişkin evrak talebi ne de kefil istenmemektedir.

Bununla beraber TEB’in sağladığı CEPTETEB de müşterilerinden kredi verirken ne kefil ne de gelire ilişkin bir evrak talep etmemektedir.

Tıpkı TEB ve Aktifbank’ın sağladığı gibi QNB Finansbank da Enpara.com üzerinden, ING Bankası da ING Bank E-Kredi modülü üzerinden müşterilerinden herhangi bir evrak talebi ya da kefil talebinde bulunmadan kolay kredi vermektedir.

Kredi Notunu Yükseltmenin En Hızlı Yolu Nedir?

Kredi notunuz düşük ve kredi alamıyorsanız yapmanız gereken ilk şey düşük limitli de olsa bir kredi kartı almaktır. Kredi kartı alıp, bu kartın borcunu her ay düzenli ödeyen kişilerin kredi limitleri oldukça kısa süre içinde artabilmektedir.

Haber Yorumları