KOSGEB’den Nasıl Olumlu Sonuç Alınır? KOSGEP Kredisinin Şartları ve Süreci

12 Şubat 2021
KOSGEB’den Nasıl Olumlu Sonuç Alınır? KOSGEP Kredisinin Şartları ve Süreci

İş planlarının hazırlanmalarının arkasından KOSGEB destek kredisi ile alakalı olarak başvuruların iş planı ve gerekmekte olan çeşitli belgeler ile beraber KOSGEB’ teslim edilmesi gerekmektedir. Eğer KOSGEB başvurunuzun kabul edilmesini istiyorsanız öncelikle sizin projenize inanmanız gerekmektedir. Projeniz sıradan olmamalı ve projenizde çeşitli hatalar açıklar olmamalıdır. Her şeyinizin tamamen planlı olması çok önemlidir. Yine daha önce Türkiye’de yapılmamış işlere pek sıcak bakmıyorlar. Ayrıca KOSGEB’e zarar verecek, onları maddi olarak sıkıntıya sokacak işlere de çok güvenmiyorlar.

Eğer KOSGEB yetkilileri projenize baktığı zaman bir eksik görmezse, projenize inanırlarsa size desteği vereceklerdir. Sunumunuzun da oldukça iyi olması önem arz etmektedir.  Projeniz basit olsa dahi korkmayın. Bazı durumlarda oldukça basit olan projelere de onay verebilmekteler.

Destek başvurusu KOSGEB tarafınca  belge, şekil ve bilgi olarak ön değerlendirmeye sokulur. KOSGEB birimi tarafınca yapılan ön değerlendirme arkasından başvuruda bulunmuş olan iş planını kurula sunmaktadır. Yine bu kurul ise bazı kriterler ve bütçe dahilinde sunulmuş olan iş projesini değerlendirmektedir. Kurul tarafınca yapılmış olan detaylı bazı değerlendirmeler neticesinde sunulan iş planı kabul veya ret edilmektedir veya düzeltmeler istenmektedir.

Yine kuruldan çıkmış olan sonuçta girişimciye takdim edilir. Düzeltme istenen bu iş planı da söylenmiş olan tarihler arasında yine KOSGEB’ takdim edilir. KOSGEB hibe kredisinin kabul görmüş olan işletme veya girişimciden veri tabanına ciddi anlamda giriş yapması istenmektedir.

Veri Tabanına Nasıl Kayıt Edilir?

KOSGEB kuruluna sunulmuş olan yine iş planı değerlendirilmiş ve yine hibe kredisi onaylanmış ise veritabanına kaydın yapılması gerekir. KOSGEB’in internet sitesinde yine sistem yardımı ile veri tabanına kayıt yaptırabilmek için üyelik oluşturulması gerekmektedir. Yine bu üyelik ile giriş yapılır ve KOBi beyannamesi doldurulur. Doldurulduktan sonra gereken evrakların yine asılları vergi levhası, evrakların fotokopisi gibi unsurlar KOSGEB’ teslim edilir.

KOSGEB Destek Limiti

Daha önceki zamanlarda 30.000 TL kadar verilmiş olan hibe ve yine beraberinde 70.000 TL’ye kadar da sunulan faizsiz destek kredisi limitleri yine yapılan son düzenlemeler neticesinde değişime uğratılmıştır. Yapılmış olan düzenleme hibe kredisi beraberinde de yine 50.000 TL’ çıkartılmıştır. Faizsiz kredi ise 100.000 TL’ye çıkartıldı.

 

KOSGEP Kredisinin Şartları ve Süreci

KOSGEB, iş durumunda giriş yapmayı arzulayan bireylere işlerini kurabilmeleri ve devam etmeleri için  çeşitli seçenekler sunmaktadır. Yine KOSGEB tarafınca bu girişimleri sağlayan Girişim Destek Programı beraberinde 50.000 TL’ye kadar sunulmakta olan bazı ödenekler yine hibe şeklinde de sunulabilmektedir. İşletmelerin kuruluyor olmaları aşamasında gereken 1 senelik işletme  giderleri ve yine ofis malzemelerinin desteklerini de KOSGEB aracılığı ile sağlamaktadırlar. Bu destek başlığı altında da ilk ödemeler girişimci tarafınca yapılmaktadır ve bundan sonra da yapılan harcamalar faturalandırılır ve KOSGEB’den 50.000 TL civarında geri ödeme alınmaktadır.

Ayrıca 50.000 TL’ye kadar da yine hibe desteğini KOSGEB girişimcilere takdim etmektedir ve faizsiz bir biçimde sunulan kredi desteğinden de ciddi anlamda faydalanılır. Faizsiz kredi desteğinin fiyatı ise şu an için 100.000 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni Proje İle iş Kurmak

Oldukça yeni ve yaratıcı bir proje ile yeni bir iş kurmayı amaçlayan bireyler küçük ölçekli çeşitli işletmeler beraberinde ticaret hayatına atılmayı arzu ediyor iseler, KOSGEB kredi ve hibe desteklerini kullanarak hayallerine ulaşabilirler. Yine KOSGEB hibe ve kredi desteği beraberinde iş kurmak isteyen bireylerin KOSGEB şartlarını tam olarak yerine getirmeleri gerekir.

Uygulamalı Eğitimler

KOSGEB kredi ve yine hibe destek çeşitlerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için yine ilk uygulamalı olarak sunulmakta olan girişimcilik desteklerinin alınması gerekmektedir. KOSGEBK uygulamalı olarak takdim edilen girişimcilik desteklerini sunarken karşılığında bir ücret talep etmemektedir. Bu eğitim süreci ise yaklaşık olarak 70 saat civarıdır. Lisans eğitiminde de yine 56 saat ve üstünde girişimcilik desteği almış olan bireylerin bu eğitimi kabul edilerek KOSGEB tarafınca sertifikalar sunulmaktadır. Yine kosgeb’in vermiş olduğu uygulamalı eğitimlerin tarihlerini de resmi web sitesine girerek analiz edebilir ve öğrenebilirsiniz.

İş Planının Hazırlanması

Yine KOSGEB tarafınca sunulmuş olan uygulamalı eğitimin bitirilmesinin arkasından sertifika sahibi olunmaktadır. Sertifikanın alınmasından sonra ise yine ikinci adıma geçilir. Bu adım içerisinde ise gereken şey iş planı açısından gerekli olan bütün detayların hazırlanabilmesidir. Yine hazırlanabilecek olan iş planlarının en iyi şekilde ve en güzel şekilde yapılması oldukça önem arz eder. Bunun sebebi hazırlanan bu plan çerçevesinde KOSGEB’den desteğin alınmasını sağlamakta olan en önemli unsurdur. Ayrıca kredinin değerlendirme aşamasında da önemli rol oynamaktadır.

Haber Yorumları