KOSGEB Engelli Desteği Nedir Nasıl Alınır?

12 Şubat 2021
KOSGEB Engelli Desteği Nedir Nasıl Alınır?

KOSGEB engelli desteği kendi işinin sahibi olmak isteyen ve bunun için sermaye arayan engelliler için birebirdir. KOSGEB engelli desteği sayesinde kurmak istediğiniz her iş sektörü için büyük avantajlar elde etmeniz olasıdır.

Engelli Desteği Nedir?

KOSGEB Tarafından sunulan engelli desteği kendi işini kurmak ancak sermaye konusunda zorluk çeken kişiler için ön plana çıkıyor. En az yüzde 40 oranında engeli bulunan kişilerin yararlanabileceği bu programda temel olarak engelli kişilerin iş hayatına geçişi desteklenir. Destekten yararlanmak için kişilerin belli başlı şartları yerine getirmesi isteniyor. KOSGEB’ten engelli desteği almak için belirli şartlar ise şu şekilde sıralanır:

KOSGEB Engelli Desteği

KOSGEB engelli desteği şartları yerine getirilirse adaylar bu destekten yararlanma hakkına sahip olur. Bu kapsama göre hem kendi iş yerini açmak hem de hayvancılık yapmak isteyen kişilerin mutlaka uyması gerekenler şu şekildedir:

  • Bedensel veya zihinsel engelin en az yüzde 40 olması
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • İŞKUR’a kayıtlı durumda olmak
  • Emekli, yaşlılık aylığının alınmaması
  • İşyerinin kurulacağı ilin sınırları içinde ikamet ediyor olmak
  • İcra dosyasının olmaması
  • Girişimcilik sertifikasının alınmış olması ve iş ustalık belgesi gerektiriyorsa ustalık belgesinin alınması lazımdır.

Özellikle KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin girişimcilik sertifikası alması şarttır. Bu sertifikaya sahip olmayan kişilerin ilgili haktan yararlanması mümkün olmayıp, destekten yararlanmak isteyen kişilerin en kısa sürede sertifikayı alması gerekir.

Engelli Girişimcilik Sertifikası

Engelli girişimcilik sertifikasına sahip olmak son derece önemli durumlardan biridir. Bu nedenle uygulamalı eğitime katılarak sertifikayı almak gerekir. Önceki yıllara göre bu belgeye sahip olmak daha kolay bir hale getirilmiş durumdadır. Eğitimler hem yüz yüze hem de internet üzerinden online olarak yapılır.

KOSGEB Engelli Desteği

KOSGEB engelli desteği hakkında diğer merak edilen konulardan biri de desteğin ne kadar olduğudur. 2021 yılında bu tutar 65 bin TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu konuda bilinmesi gereken nokta ise bu desteğin toplu olarak değil parça parça verilmesidir. Bu bakımdan konuya dikkat ederek iş planına uygun şekilde yapmak mantıklı bir tercih olacaktır.

Haber Yorumları