Konut Kredisi Mi? İhtiyaç Kredisi Mi Almalı?

11 Şubat 2021
Konut Kredisi Mi? İhtiyaç Kredisi Mi Almalı?

Her türlü ihtiyaçlar açısından kullanımları yapılmakta olan ihtiyaç kredisiyle ilgili olarak bankalardan kredi teminlerini sağlayabilmek ve yine kullanılmakta olunan konut kredileri aralarında da en çok ekonomik tercihlerin yapılabilmeleri açısından önemlidir. Kredilerin hangi faiz oranları ve vadeleri masraf kalemi ve yine vergiler ile beraber işlem yapıldığını da biliniyor olması oldukça önem arz etmektedir. İhtiyaç kredileri de tam olarak maksimum 36 aya varan taksitlendirmeler beraberinde yapılan eğitim, sağlık, evlilik, onarım-bakım benzeri bazı ihtiyaçlar açısından finansman imkanı sağlamakta olan kredi türevlerindendir. Konut kredileri de yine çok daha uzun süreler beraberinde kaynak temini sağlamakta olan etkileri ile kredi kullanım maliyetleri oldukça yükselmektedir.

Ekspertiz Raporları ve İpotek Masrafları

 Ekspertiz raporları ve ipotek masrafları beraberinde konut kredilerinin kullanımları da oldukça pahalı oranlara çıkabiliyor. İhtiyaç kredileri gruplarından da yapılacak çeşitli başvurularda %20 oranında vergi oranı kredi kullanım ücretini yükseltmekte olan bir çeşit unsurdur.  Konut kredileri yine banka ve sigorta muameleri de vergilerinden muaf tutulan fakat konut ile ilgili olarak da çeşitli başka masraf kalemlerine muhatap oldu.  Bu iki kredi kullanımları ile ilgili olarak da çeşitli karşılaştırmalar yapıyorken bir çeşit örnek üstünden hareket edilmesi gerekmektedir. Aslında bu yine durumu çok daha fazla netleştiren unsurlardan olmaktadır. Her iki kredi kullanımı açısından 25.000 TL ve 36 ay vade uygulaması yapılıyor genellikle. Bu 30.000 TL kadar da çıkmaktadır.  İhtiyaç kredilerinde de yine 30.000 TL değerinde ilk kredi açısından %1.21 oranlarında faiz konulmaktadır. Bunlara göre de y yine değişimler gerçekleşmektedir.

Yüksek Bir Ekonomik Seçim

Görüldüğü üzere ihtiyaç kredisinin kullanımları oldukça yüksek bir çeşit ekonomik seçim olmaktadır. Ancak bunun için de geçerli olabilmesi açısından kullanılabilecek kredilerin örneklerde görüldüğü üzere oldukça yüksek oranlarda kredi olması gerekmektedir. Aksi olursa eğer bu bahsi geçen kredideki ekstra ve çeşitli maliyetler yine düşük oranlarda krediler beraberinde pahalı kredi gruplarına girilmesine sebebiyet vermektedir. İhtiyaç ve konut kredisi arasında da tercih başa geçtiği takdir de yapılması gerekmekte olan en önemli unsur maliyet karşılaştırılmasının başarılı bir şekilde yapılmasıdır.

Haber Yorumları