Klima Aracın Yakıt Tüketimini Arttırır Mı?

1 Şubat 2021
Klima Aracın Yakıt Tüketimini Arttırır Mı?

Artık küresel ısınma ve sıcakların artması ile birlikte oldukça yüksek sıcaklık derecelerinde yaz ayları geçirmekteyiz. Gün içinde sıcaklıklar 40 santigrat dereceyi aşıyor. Tabi ki bu sıcak havalarda araç kullanır iken ya da uzun yol seyahatlerin de araçta olmazsa olmazlarımızdan birisi de klima özelliği. Ancak klima kullanımının yakıt tüketimini artırdığı noktasında bir düşünce var. Ancak bu durum aracın o esnada yaptığı hıza, havanın sıcaklığına, kullanıcı faktörüne, aracın marka ve modeline kadar birçok etkenle birlikte değişebilmektedir. Etkisi olduğu muhakkak, fakat bilinçli bir şekilde kullanılan bir araçta klima kullanmanın, yakıta etkisini oldukça düşürebiliriz.

 

 Hız Ve Klima İlişkisi

 

 70 km hızla veya daha fazlasına bir taşıtta camları açmak, klima kullanmaya nazaran daha az maliyetlidir. Klima kullanmak araba 70 km hızın üstünde seyir eder iken yakıt tüketimine yaklaşık olarak etki eder iken, 70 km üstünde giden bir araçta cam açmak yakıt tüketimine %20 etki eder. Cam açmak arabayı kullanma esnasında denge sisteminde bozulmalar meydana getireceğinden yakıt tüketimine artırıcı etkide bulunur. Eğer 70 km hızın altında seyir ediyor ise araç, cam açmak klima kullanmaya nazaran yakıt tüketimi

 anlamında daha ekonomik olacaktır.

 

 Rölantide Klima Çalıştırmak

 

 Fazlaca çalışmış bir arabayı, klima ile soğutmaya çalışmak, hem motoru oldukça yıpratır hem de yakıt tüketimini oldukça artırır. Rölanti de çalışan bir araçta soğutulması anlamında yapılacak olan, camların tamamen açılması ve klimayı iç yayılım düzeyine getirip yola koyulmaktır. Araç içine girecek temiz hava ile sıcak hava sirkülasyon sağlanarak, klimayı da fazla yormaktan kurtarmış oluruz. Hava sirkülasyonu tamamlandıktan sonra, camlar kapanmalı ve klima dışarıdan hava alacak konuma getirilmeli ve düşük seviyede üfleme yapmalıdır.

Haber Yorumları