Kız Çocuklarına Hem Anneden Hem de Babadan Aylık Bağlanır mı?

12 Şubat 2021
Kız Çocuklarına Hem Anneden Hem de Babadan Aylık Bağlanır mı?

Anne ve babanın ölmesi durumunda gerekli şartlar sağlandığı taktirde kız çocuğuna tam aylık bağlanabilir.

Tam Aylık Bağlanabilmesi Şartları Nelerdir?

Kız çocuklarına tam aylık bağlanması şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz: hem annesi hem de babası vefat eden kız çocuklarına tam aylık bağlanabilmesi için öncelikle kişinin evli olmaması şartı aranır. Annesi ve babası vefat eden kız çocuğuna tam aylık bağlanabilmesi için ayrıca kişinin hem anne hem de babasının belli bir kurumdan emekli olması gereklidir. Kişinin alacağı ücret vefat eden kişinin yaşına ve çalıştığı gün sayısına göre değişiklik göstermez. Yani annesi ve babası vefat eden kişinin herhangi bir güvencesinin bulunması durumundan kişi tam aylık alma hakkına sahip olur.

Tam Aylık Alacak Kişinin Alacağı Maaş Neye Göre Hesaplanır?

Bir kız çocuğunun annesi ve babasının vefat etmesi durumunda kişi hem annesinden hem de babasından kalan maaşı alabilir. Yani kişiye tam aylık bağlanır. Kişi vefat eden kişilerden maaş ücreti yüksek olan kişinin maaşının tamamını alır, düşük olan maaşın ise yarısını alır. Örneğin baba yüksek devlet kurumunda memur ise ve emekli maaşı ölen eşinin maaşından yüksek ise kişi öldüğünde kız çocuğu babasının maaşının tamamını alır annesinin maaşının ise yarısını alır. Bu tamamen kız çocuğunun hakkıdır. Gerekli mercilere başvuru yaparak bu hakkından yararlanabilir. 

Tam Aylık Alan Kişi Hangi Durumlarda Bu Hakkını Kaybeder?

Anne ve babasının ölümü halinde ailenin kız çocuğu tam aylık alma hakkına sahiptir. Eğer kız çocuğu sürekli ve sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa tam aylık hakkını kaybeder ve şimdiye kadar aldığı tutarı da geri ödemez. Kişinin tam aylık hakkını kaybettiği durumlardan biride annesi ve babası vefat eden kız çocuğunun evlenmesidir. Tam aylık alan kız çocuğunun evlenmesi halinde kız çocuğuna verilen aylık kesilir ve geri ödenmesi istenmez ancak devlet evlenen kız çocuğuna çeyiz yardımı yapabilir. Çeyiz yardımı almak isteyen kişi gerekli devlet kurumuna yazılı beyanda bulunarak yardımı alabilir.

Haber Yorumları