Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?

1 Şubat 2021
Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?

Kış Lastiği Neden Zorunludur?

 

Kış Lastiği Nedir?

 

            Özellikle soğuk kış mevsiminde yaşanan kar ve buzlanma araç sürücüleri için ciddi bir tehdittir. Böyle havalarda alınması gereken en önemli tedbir şüphesiz kış lastiğidir. Zincir kullanımına karşı en büyük alternatif olup, aynı zamanda yasaldır da.

 

            Kış lastikleri yaz lastiklerinden farklıdır. Bu lastikler soğuk havalarda asfalta tutunmayı artırır. Lastiğin esas maddesi olan silica daha yumuşaktır ve bu yüzden 7 derecenin altındaki soğuk havalarda sertleşmez ve böylece yola tutunmada azalma gerçekleşmez. Kış lastiklerine özel bir sembol vardır. Bu sembolü taşıyan lastiklerin kış lastiği olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. Ayrıca bu lastikler sadece buz ve karda değil, kuru ve ıslak havada da kullanılabilmektedir. Her dört tekere birden, aynı marka ve aynı diş yapısına sahip lastikler takılmasıdır.

 

            Kış lastiklerinin dişleri yaz lastiklerinden farklıdır. Yüzeylerinde geniş ve derin oluklar bulunur. Bu özelliği sayesinde lastik dişlerin kauçuk parçalarınım esnemesi sağlanır.

 

 Kış Lastiğinin Faydaları

 

 -Kötü hava şartlarında güvenlik ve konfor artışı

 -Kaza yapma ihtimalinde ciddi azalma

 -Kaygan yollarda daha kısa fren mesafesi

 -Frenlerin yıpranmasında azalma

 -Yol tutuş performansının artışı

 -Kayma riski en aza iner

 

 Kış Lastiği Takmak Zorunlu mu?

 

            Karayolları Trafik Kanunu gereğince kış lastiği uygulaması 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan, ambulans, itfaiye ve polis araçları için zorunlu tutulmaktadır. Hava koşullarına göre bu süre 1 ay daha uzatılabilir. Havanın daha erken soğuması durumunda yasal zorunluluk beklenmeden 1 Aralık'tan önce de takılabilmektedir. Hususi araçlar için böyle bir zorunluluk yok; ancak can ve mal güvenliği için kış lastiği her zaman önerilmektedir.

 

 Kar Lastiği Cezası Ne Kadar?

 

            Zorunlu olan dönemde kar lastiği takmamanın cezası 2020/2021 itibariyle 776 TL olarak belirlenmiştir.

Kış mevsimi tüm araç sahipleri için büyük bir sorumluluk anlamına gelir. Özellikle zorunlu kış lastiği uygulaması ile araç sahiplerinin sorumluluğu bir kat daha artar. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığı ile bu uygulamaya dikkat edilmesi konusunda tüm sürücü adaylarının özenli davranması gerektiği açıklandı.

 

 Kış Lastiği Uygulaması Hangi Araçlar İçin Zorunlu?

 

            Kış lastiği kullanımı tüm araç sahiplerinin öncelikle kendi güvenliği için zorunludur ancak çoğu kullanıcı hem vakit hem de nakit kaybını düşünerek tüm kışı diken üstünde geçirirler. Hem kendilerini hem de araçlarındaki insanların can güvenliğini tehlikeye atmış olurlar.

 Kış lastiği uygulamasının dahil olduğu araçlar, şehirlerarası yük taşıyan tüm araçlardır. Bu araçlar belirtilen kış lastiğini takmaları konusunda zorunlu tutuluyor. Yük taşıyan araçlarla birlikte özel araç sahiplerinin ise bu zorunluluğa dahil olmadıkları açıklandı.

 

 Kış Lastiği İçin Belirlenen Tarih Nedir?

 

            Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen tarih 1 Nisan 2018 olarak belirtilmiştir. Belirlenen bu tarihe kadar zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayan tüm yük taşıyan araç sahipleri için para cezası uygulanacaktır. Bu ceza 715 lira olarak açıklanmıştır.

 

            Kış lastiği yalnızca maddi cezaya çarptırılmamak için değil, sürücülerin güvenliği için de büyük önem taşır. Olabilecek tüm kazaların önüne geçileceği için Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da yararlı bulunmuştur. Özellikle olumsuz hava şartlarında, ıslak, çamurlu ya da karlı zeminlerde kullanılan normal lastiklere oranla kış lastiği daha iyi yol tutuşu sağlar.

 

            Kış lastiği kullanan sürücülerin çoğu zaman yaptığı en büyük hata, düzelen hava koşulları ile kış lastiklerini normal lastiklerle değiştiriyor olmalarıdır. Ancak unutulmaması gereken en önemli ayrıntı, Türkiye'nin hava şartları nedeniyle kış mevsiminin yıl ortasına kadar hissediliyor olmasıdır. Bu nedenle kış lastiklerinin 1 Nisan tarihine kadar kullanılması konusu üzerinde özellikle durulmuştur.

 

Haber Yorumları