Kimlik No ile Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
Kimlik No ile Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğuştan engeli b ulunan veya çalıştığı sırada bir engeli ortaya çıkan bireyler için devlet bu kişilere engelli maaşı bağlamaktadır.

Engelli Maaşını Kimler Alabilir?

Kişilerin engelli maaşı alabilmeleri şartları mevcuttur. Doğuştan engelli bir şekilde doğan veya çalıştığı sürede herhangi bir meslek hastalığı, meslek kazası geçiren bir kişi devlet tarafından engelli statüsünde görünür. Kişinin bu gibi bir durumda maddi zorluk çekebileceği için devlet bu kişiye, kişilere engelli maaşı bağlamaktadır.

  • Kişinin engelli maaşı alabilmesi için aranan ilk şart T.C. vatandaşı olmasıdır.
  • Engelli olan bireyin en az %40 oranında bir engele sahip olması ve bu engellilik durumunu kanıtlaması.
  • Engelli olan kişinin 18 yalını doldurmuş olması.
  • Kişinin çalışamıyor olması.
  • Herhangi bir şekilde nafaka almıyor olması.

Engelli Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Engelli maaşı sorgulama işlemi günümüzde pek çok şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Size sunulan seçeneklerden herhangi birisi aracılığı ile devlet tarafından size bağlanan engelli maaşını sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Telefon ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını arayarak (ALO 144) size devlet tarafından bağlanmış olan engelli maaşınızı öğrenebilirsiniz.
  • Aldığınız E-devlet şifresi ile engelli maaşı sorgulama işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • T.C. kimlik kartınız ile engelli maaşınızı sorgulayabilirsiniz.
  • Telefonunuzdan devletin sunduğu işitme engelliler hattı ile iletişime geçerek engelli maaşınızı sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinde Engelli Maaşı Sorgulama İşlemi

Engelli maaşı sorgulamak için pek çok seçenek mevcuttur. Bu seçeneklerden bir tanesi de E-devlet kapısı üzerinden engelli maaşı sorgulama işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle kişinin bir PTT şubesine giderek E-devlet şifresi alması gerekmektedir. E-devlet şifresi bulunan kişi için bu şarta gerek yoktur. Öncelikle E-devlet şifreniz ve T.C. kimlik kartı numaranız ile E-devlet kapısına giriş yapmalısınız. Daha sonra girmiş olduğunuz sayfa üzerinden engelli maaşı sorgulama yerine gelerek buraya tıklamalısınız. Engelli maaşı sorgulama işlemininiz artık gerçekleşmiş bulunmaktadır. Karşınıza çıkan sayfada engelli maaşınıza ve diğer maaşlarınız hakkındaki tüm detaylı bilgilere bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.  

Haber Yorumları