Kimler İsteğe Bağlı Bağ-Kurlu Olabilir Şartları Nelerdir?

12 Şubat 2021
Kimler İsteğe Bağlı Bağ-Kurlu Olabilir Şartları Nelerdir?

Herhangi bir hizmet alanında faaliyet göstermeyen kişiler nasıl emekli olunacağını merak etmektedir. Bu yazımızda kimlerin isteğe bağlı olarak Bağ Kur emeklisi olabileceğini ele alacağız.

İsteğe Bağlı Olarak Sigortalılık Nedir?

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için devlet bünyesinde hizmet yapmak ya da devlet bütçesine katkıda bulunmak gerekmektedir. Sigorta sayesinde karşılıklı bir hizmet bütünlüğü sağlanmaktadır. Sigortalılık halinde hem sağlık hem de maddi olarak katkı elde edilmektedir. İnsanlar sigortalı kalarak belirlenen gün sayısını tamamladıktan sonra emekli olurlar. Genel olarak 4A, 4B ve 4C olarak üçe ayrılmaktadır emeklilik 4B emeklisi olmak demek, kendi işini yapanların emekli olması demek.

Yani emekli olmak için herhangi bir işi kendi halinde yapmış olmanız gerekmektedir. Bu herhangi bir iş yeri olabilir ya da inşaat vb. türden işler olabilir.

Her statünün emeklilik şartları farklı olmakla birlikte gereken tek şart herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmak gerekir. Fakat bazı işler bu durumu karşılamadığı için özellikle ev hanımları gibi kişilerin de başvuracağı tek yol isteğe bağlı emeklilik olarak görülüyor. Ev hanımlarının dışında ay içinde 30 günden az çalışan kişilerinde dahil olabileceği isteğe bağlı sigortalılık 4B statüsünde yapılmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalı Bağ Kurlu Olma Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalı olma şartları aşağıda verilen gibidir. Kimler bu şartları karşılarsa emekli olmaktadır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Türkiye’de ikamet etmek
  • 5510 sayılı kanun çerçevesinde zorunlu sigortalı olarak çalışmayı gerektirmeyecek durumda olmak ya da sigortalı olarak çalışılmasına rağmen ay içinde 30 günden az çalışıyor olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Herhangi bir aylık bağlanmamış olması gerekir.
  • Bu şartları taşıyan herkes sigorta girişini yapabilmektedir.

İsteğe Bağlı Olarak Kimler Bağ Kurlu (Sigortalı) Olabilir?

  • Çırak adayı, çırak ve mesleki eğitim kurumlarında eğitim görmekte olan öğrenciler, meslek lisesinde ya da meslek yüksek okulunda staj yapmaya tabii olanlar,
  • Kamu idarelerinde çalışmaktayken iş sözleşmesi askıya alınanlar,
  • Kendi çalışmalarından ötürü aylık alamayarak vefat eden sigortalıdan dolayı ölüm aylığı alanlar,
  • İŞKUR tarafından verilen meslek edinme kurslarından ders alanlar,

Tüm bu kişiler 4B olarak Bağkur emeklisi olabilmektedir.

Haber Yorumları