Kimler Ehliyet Alamaz?

1 Şubat 2021
Kimler Ehliyet Alamaz?

Ehliyet Almak İçin Sağlık Şartı

 

            Kimi insanlara göre araba kullanmak bir zevktir. Araba kullanarak rahatlayan insanlar da bulunmaktadır. Çoğu insanın araba kullanma ile ilgili hayalleri olabilir. Araba kullanmak için bazı şartları taşımak ve bu şartları yerine getirmek gerekecektir. Araba kullanmak için gerekli olan en önemli şart ehliyet sahibi olabilmektir. Ehliyet sahibi olabilmek bazı evraklara ihtiyacınız olacaktır. Bu evraklardan biride sağlık raporudur çünkü sağlık durumuna göre ehliyet alamama ihtimali söz konusudur. Ehliyet almak için gerekli şartlara bakıldığında genel olarak sağlık üzerine oluşturulmuş şartlar bulunmaktadır.

 

 Görme Bozuklukları

 

            Kişilerde bulunan görme bozuklukları hekim muayenesi sonrasında kesinleşecektir. Gözlük ve lens ile görme derecesi düzeltilecek olan kişiler ehliyet alma hakkına sahip olacaklardır. Gözlük ve lens kullanan kişilerin araç kullanırken gözlüklerini veya lenslerini takmaları zorunludur. Gözlük ve lens kullanması gereken kişilerin gözlüklerini kullanmadan trafiğe çıkması durumundan cezai işlem uygulanmaktadır. Her iki gözde santral skotom olanlar ehliyet alamazlar fakat tek gözde skotom olanlar ehliyet alabilecekler. Periferik görme alanı 120 dereceden az olanlara ehliyet alamazlar. Gece körlüğü olanlar ise gün doğumundan bir saat sonrasından gün batımından bir saat öncesine kadar araba kullanmak şartıyla ehliyet alabilecekler.

 

 Diğer Sağlık Sorunları

 

 -Zeka geriliği olanlar (IQ 79 altında olanlar)

 -Duygu durum bozukluğu ve bunama tanısı konulan psikolojik hastalar

 -Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olan ve tedavi olamayan

 -Hayati organlarına yetmezlik tanısı konan kişiler

 -Kişinin baş ve boynunu döndürme hareketini engelleyen hastalıklar

 -Sadece tek gözü görmeyen kişiler ehliyet alamazlar.

 

 Bütün bu sağlık sorunları ehliyet alma durumuna engel teşkil etmektedir. Bu hastalıklara sahip olmayan bireylerin sağlık raporunda ehliyet almaya uygundur yazısı bulunmaktadır. Sağlık raporu hekim tarafından hasta muayene edildikten sonra verilmektedir.

Haber Yorumları