Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

12 Şubat 2021
Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Sigortalı çalışanları yakından ilgilendiren bir konu olan kıdem tazminatı işten çıkarılma halinde kişilere yapılan ödemeyi ifade etmektedir.

Çalışanlar için güvence niteliği taşıyan kıdem tazminatı özellikle çalışma yaşamında uzun süreden bu yana bulunan kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu tazminatı alabilmek için çalışanları bazı şartları sağlıyor olmaları gerekir. İş Kanunu’nda açık şekilde ifade edilen kıdem tazminatı için ilgili kişi en az bir yıl boyunca iş sözleşmesine tabi olmalıdır. Aynı zamanda iş sözleşmesinin sona erme sebebinin kanunda yazılı sebeplerden dolayı olması şartı aranmaktadır. Bu ve diğer şartları sağlayan kişilere ödemeler işveren tarafından yapılmaktadır. Bunun için kişinin durumuna özel tazminat hesaplaması yapılmaktadır.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Kıdem tazminatı koşulları arasında ilk sırada işçinin haklı bir sebep olmadan işten çıkarılması yer alır. Bu genellikle pek çok çalışan tarafından bilinen bir koşuldur. Bunun yanı sıra işçinin askerlik görevi sebebiyle işten ayrılması, haklı nedene bağlı olarak evlendikten sonra bir yıl içerisinde işi bırakması, emekliliğe hak kazanmış olması veya emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi ile prim ödemesinin doldurulmuş olması da şartlar arasında yer almaktadır.

Eğer işçi çalışma süresi içinde vefat ederse bu durumda kıdem tazminatı talep etme hakkı yasal mirasçılarına geçmektedir. İşçinin sağlık nedenleri ya da haklı bir sebep dolayısıyla işi bırakması da tazminat kapsamında sayılmaktadır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatı almak için öncelikle ilgili işçi için hesaplama yapılır. Bu hesaplamada işçinin işten ayrılmadan önce toplam çalıştığı süre dikkate alınır. Bu süre ile alınan son brüt ücret çarpılır. Brüt ücretin içerisinde yemek, yol ve diğer yan ödemeler de yer almaktadır. Elde edilen tutar üzerinden damga vergisi kesintisi olacaktır. Bunun ardından geriye kalan kısım ödenecek kıdem tazminatını gösterecektir. Bu tutar toplu şekilde çalışana ödenmektedir. Eğer işveren kıdem tazminatı ödemek istemezse işçinin bununla ilgili dava açma hakkı vardır. Ancak bunun için kıdem tazminatı şartlarını sağlıyor olmak ve buna karşın tazminat alamamak gerekir.

Haber Yorumları