Karantina Günlerinde Evde Nasıl Spor Yapılır ?

21 Ağustos 2020
Karantina Günlerinde Evde Nasıl Spor Yapılır ?

Karantina günlerinde neredeyse hepimiz evde kalmak durumundayız. Bu durumda akıllara karantina günlerinde nasıl spor yapılır? sorusunu getiriyor. Evde kalmamız gerektiği için hareketlerimiz kısıtlandı, daha az hareket ettik ve haliyle kilo almaya başladık. Yapılan araştırmalara göre uzun süre hareketsiz kalmak, düzenli egzersiz yapan insanlarda bile sağlık sorunlarına yol açabileceğini göstermekte. Bu nedenle evde kaldığımız bu günlerde aktif olmak şart. Sizlere vereceğimiz tavsiyelerle evde spor yapmak mümkün. Sabri Ülker Vakfı, evde aktif kalmanın yollarını paylaştı:

1- ZAMAN PLANI YAPIN
İlk olarak evde yapabileceğiniz egzersiz veya diğer fiziksel aktiviteler için kendinize belirli bir zaman planlayın aksi halde yapmama ihtimaliniz oldukça yüksek. Belirli bir zaman planladıktan sonra, aktif ve sağlıklı kalmak için evdeki herkesi eğlenceli ve basit fiziksel aktiviteler yapmaya davet edin.

2- ONLINE EGZERSİZ DERSLERİNİ DENEYİN
İnternette ücretsiz online egzersiz kaynakları bulabilirsiniz. Cep telefonunuza veya tabletinize ücretsiz yayınlanan fitness uygulamalarını indirin veya YouTube'u ziyaret edin. Size en uygun ve en sevdiğiniz egzersiz biçimini arayın. Güç, yoga, pilates, dans, yürüyüş, kickboks veya yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz bunlardan bazıları olabilir. Fitness eğitmenleri ve fitness merkezleri, Instagram'da gerçek zamanlı bir deneyim sunan canlı yayın antrenmanları yapıyor.

3- SEVDİĞİNİZ MÜZİKLERLE DANS EDİN
Bu alışkanlığı edinebilmeniz için motivasyonunuzu artırmak çok önemli. Gün içinde sağlığınızı desteklemek veya alınan kalorileri yakmak için yapılabilecek bir başka fiziksel aktivite, sevdiğiniz bir müzik eşliğinde dans etmek bunlardan biridir.

4- HAREKETLİ VİDEO OYUNLARI OYNAYIN
Ailenizle birlikte hem hareket edip hem de eğlenebileceğiniz bir diğer seçenekte hareketli video oyunlarına eşlik etmek olacaktır. Televizyonunuz veya bilgisayarınız üzerinden açtığınız video oyunlarındaki hareketleri taklit ederek hem evde sıkılmamış olacaksınız hem de evde aktif kalacaksınız.

5- İP ATLAMAYI DENEYİN
İp atlamanın faydaları yıllardır bilinmekte. Bunlardan bazıları kas kuvveti, kalp-dolaşım uyumu, hareketlilik, dayanıklılık, denge, esneklik, zamanlama, koordinasyon, hız ve ritim, kemik yoğunluğu, yağsız vücut kitlesi ve beceri gelişimi üzerine olumlu etkilere sahip olmasıdır. Evde zaman geçirdiğiniz bu günlerde, hareket etmenizi sağlayacak en kolay aktivite alternatiflerinden birisi ip atlamak olabilir.

6- KAS GÜCÜNÜZÜ ARTTIRACAK EGZERSİZLER YAPIN
Kas gücünüzü, kalp sağlığınızı ve esnekliğinizi korumak için koronavirüs salgını sırasında evde de hareketli olmak oldukça önemli. Evde yapacağınız egzersizler bu zorlu zamanlarda arkadaşlarınıza ve ailenize destek olabilmek için zihinsel sağlığınızı da destekleyecektir. 

EVDEN ÇALIŞANLAR İÇİN 10 ADIMDA EGZERSİZ

1. Ayağa kalkın, sonrasında avuç içlerinizi, parmak uçları yukarı doğru bakacak bir şekilde göğüs hizasında birleştirin ve 10 saniye aralıklarla aşağı doğru itin.

2. Ayağa kalkın, sonrasında avuç içlerinizi parmak uçları aşağı doğru bakacak bir şekilde göğüs hizasında birleştirin ve 10 saniye aralıklarla yukarı doğru çekin.

3. Otururken de egzersiz yapmanız mümkün. Oturduğunuz yerde her iki kolunuzu da ileriye uzatın ve avuç içlerinizi dışarı bakacak şekilde ellerinizi birleştirin. 10-20 saniye süresince sırt ve kolunuzu esnetin.

4. Ayağa kalkın, ellerinizi kalça hizasında birleştirin. Ardından boynunuzu sağa doğru yavaşça eğerek 10-12 saniye boyunca esnetin. Boynunuzu sola doğru yavaşça eğerek esnemeyi tekrarlayın.

5. Ayağa kalkın. Her iki kolunuzu yukarı doğru kaldırın. Sağ kolunuzu başınızın arkasından döndürerek elinizle sol kolunuzun arkasına dokunun ve sol elinizle de sağ dirseğinizi kavrayın. Bu durumdayken sırtınızı ve sağ kolunuzu 8-10 saniye boyunca esnetin. Aynı hareketi sol kolunuz için de tekrarlayın.

6. Ayağa kalkın. Kollarınızı yukarı, avuç içleriniz ise dışarı bakacak şekilde ellerinizi birleştirin. Kollarınız ile kendinizi yukarı çekerek 10-15 saniye süreyle omurganızı esnetin.

7. Ayağa kalkın, Omuzlarınızla arkadan öne daireler çizin. 5 saniye boyunca 3-5 tekrar ile hareketi tamamlayın.

8. Dik oturun. Ellerinizi belinizin altına yerleştirin. Beliniz sabitken sırtınızı geriye vererek 10-15 saniye boyunca esnetin.

9. Oturun. Sağ bacağınız üstte olacak şekilde bacağınızı diğer bacağınızın üstüne atın. Vücudunuzu hafifçe sağa döndürün, sağ kolunuz ile sandalye veya koltuğunuzun, sağ elinizle sağ dizinizden destek alarak 8-10 saniye boyunca esneyin. Aynı hareketi sol bacağınız için tekrarlayın.

10. Ayağa kalkın. Kollarınız iki yandayken dirseklerinizi yavaşça bükerek kollarınızı ve ellerinizi 8-10 saniye boyunca sallayın.

Haber Yorumları