Jeeplerin Vergileri Ne Kadar?

1 Şubat 2021
Jeeplerin Vergileri Ne Kadar?

Recai zade Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası adlı romanında Bihruz bey güzel bir arabadan inen bayana aşık olur. Arabanın güzel ge gösterişli olmasından içinden inen kadının asil ve zengin biri olduğunu zanneder. Günümüzde artık romandaki gibi at arabaları kalmasa da insanlarımızın büyük ve gösterişli arabalara karşı ilgisi hala devam etmektedir. Lüks araba sahibi olmanın Bihruz gibileri yanıltma gücü hala olsa da, bu arabalara sahip olanların ödemesi gereken bedeller de her gün artmaktadır.

 

 Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV

 

            Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV araba sahibi olma hayalini gerçekleştirenlerin her yıl ödemeleri gereken bir bedeldir. Bu bedel ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden olup her yıl düzenli olarak artırılmaktadır. KDV ve ÖTV gibi nerdeyse araba fiyatından daha fazla vergi ilk alım sırasında ödenmişken her yıl da bu vergi ödenmediği sürece aracınızla keyif yapma imkanınız yoktur.

 

 MTV 2017 Sonrası

 

            Motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar olacağı ve hangi araçtan ne kadar vergi alınacağı MTV kanunu ile belirlenmiştir. İlki 1963 yılında çıkarılan 197 sayılı kanunda araçlardan motor hacmi ve yaşına göre vergi alınması temel ilke olarak belirlenmiş olup alınacak verginin miktarı ise neredeyse her yıl güncellenmiştir. 2017 yılan gelindiğinde ise MTV kanuna bir madde daha eklenerek 2018 yılından itibaren geçerli olacak şekilde araçların ilk satın alma bedelleri de vergi dilimi için bir kriter olarak belirlendi. Bu düzenlemeye göre en düşük motor hacimli araçlar düşük vergi verirken, araçların motor hacminin ve satın alma bedellerinin yükselmesi araç için ödenecek vergiyi oldukça yükseltmiştir.

 

 Jeep Vergisi

 

            Jeep tarzı araçlar için 2018 yılında ödenmesi gereken vergi ile 2017 yılında ödenen vergiyi karşılaştığında yapılan artışın oldukça fazla olduğu görülür. Örneğin Jeep Wrangler 2,8L CRD model araç için 2017 yılında 1-3 yaş için 6.019 TL vergi ödeyen bir kişi aynı araç için 2018 yılında 7.524 TL ödemek zorunda kalmıştır. Aynı aracın 3001-3500cm3 e kadar modelini kullanan bri kişi ise 11.458 TL vergi ödemesi gerekirken motor hacmi 4000cm3 e kadar olan vatandaş 18..014 TL ödeyecektir. Eğer Jeep tutkunu biri 4001cm3 üzeri araç kullanmak isterse ödeyeceği vergi 29.483 TL olmaktadır. Jeep kullanmak isteyenleri vergi ödeme sorunu olmamalı.

Haber Yorumları