İstifa Eden Memurlar Dışarıdan Emekli Olabilir Mi?

12 Şubat 2021
İstifa Eden Memurlar Dışarıdan Emekli Olabilir Mi?

Çeşitli sebeplerden dolayı istifa eden memurlar dışarıdan emekli olabilir mi sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

İstifa eden memurların dışarıdan emekli olması durumu ile ilgili çok sayıda açıklama mevcuttur. Buna göre gerekli koşulları sağlayan memurların emeklilik hakları olmaktadır. Koşullar incelendiğinde memurlar on yıllık hizmet sürelerine sahipse, primlerini kendileri yatırıyorsa ve herhangi bir yerde çalışmıyorlarsa mevcut memurluk hizmetleri çerçevesinde emekli olabilecektir.

Çalışma hayatına başlayan kişilerin uzun dönemli hedefleri arasında emeklilik planları yer almaktadır. Fakat bazı mecburi sebepler iş yaşamının sonlanmasına sebep olabilir Bu gibi durumlarda memuriyetle beraber gelen emeklilik hakkının devam ettirilmesi şansı vardır.

İstifa Eden Memurlar İçin Emeklilik

Görevinden istifa eden memurlar için emeklilik ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bunun için hizmet yılı ve eksik kalan prim gün sayısı tamamlanmalıdır. Çalışma hayatına 4C statüsünde başlayan ve bununla emekliliğe doğru ilerleyen memurlar için 2004 yılında isteğe bağlı iştirakçilik adı altından emeklilik hakkı tanınmıştır. Halk arasında bu uygulama çalışmadan emeklilik olarak bilinmekte olup buna ilişkin düzenlemeler 5434’e tabi memurlar için geçerlidir.

Koşulları sağlayan kişiler çalışmadan emeklilik avantajı sayesinde memur statüsünde emekli olma fırsatı elde etmektedir. Yapılan düzenleme kapsamında bir nevi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hizmet satın alınmaktadır. Bununla ilgili detaylar kanun çerçevesinde ifade edilmektedir.

İstifa Eden Memurlar İçin Dışarıdan Emekli Olma Koşulları

Çevresel faktörler ya da benzer sebeplerden dolayı görevinden istifa eden memurlar için emekli olma koşulları arasında ilk sırada en az on yıl süre ile emekli olmuş olma şartı yer alır. Bu süre hesaplanırken yıpranma payı, borçlanma yapılan süreler, ücretsiz izin süreleri gibi hesaplamalar on yıl içerisine dahil edilmemektedir. Bunun yanı sıra işten ayrılmanın istifa veya müstafi halinde olması gerekmektedir. Buna göre en az 10 yıl hizmet süre şartını sağlayan memurlar işten ayrıldıktan sonraki altı ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmalıdır. Yapılan son düzenleme yalnızca 5434 kapsamında olan için geçerli olup bu haktan 5510’a tabi olanlar yararlanamamaktadır.

Haber Yorumları