İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İş göremezlik ödeneceği sorgulaması nasıl yapılır? Sorgulama işlemi için gerekenler nedir? Soru yanıtlanıyor.

İş göremezlik ödeneği sorgulaması nasıl yapılır sorusunun yanıtı, ilk olarak e- devlet üzerinden yapılacak olan bir sorgulamadır. Bunun için e—devlet şifreniz ile siteye giriş yaparak anında kendi sisteminiz üzerinden sorgulama yapabilmeniz mümkün. Giriş işlemi için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Bunun sağlanması durumunda herhangi bir sorun yaşamadan hemen giriş işleminin gerçekleşmesini de sağlamış olacaksınız.

e-Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu

e-devlete giriş işleminden sonra yapmanız gereken, e-devlet sosyal güvenlik kurumu sayfasına gitmek. Bu durumda direkt olarak sizin iş göremezlik raporunuzu almanız için oluşturulan seçeneği de göreceksiniz. Sorgulama işlemi için kimlik doğrulaması gerekiyor. Bunun için şifre ile giriş yapılıyor. Şifreniz yoksa PTT üzerinden şifre edinmeniz son derece hızlı ve kolaydır.

Otomatik Sorgulama;

Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra e-devlet iş göremezlik yazmanız halinde, direkt olarak çıkacak. Hesabınıza giriş işleminin gerçekleşmesinden sonra işlemlerin yapılması son derece kolay. Bunu sağlamanız halinde sorun yaşamadan hizmetten faydalanacaksınız. Otomatik olarak bakabilirsiniz. Arama motoru üzerinden yapılan iş göremezlik araması hemen sizi uygulamaya eriştirir. Tıklama işleminin hemen ardından direkt olarak siz de incelemenizi yapabilirsiniz. Rapor sonucuna göre hareket etmek, sonuca göre maaş ya da buna benzer diğer haklarınızın olup olmadığını sorgulamak da size kalacak.

İş Göremezlik Ödeneği Almak

İş göremezlik ödeneğinin alınması için mutlaka belli şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartların sağlanması durumunda sorunsuz bir şekilde ödeneğin temin edilmesi sağlanıyor. Hızlı bir şekilde yapılacak olan sorgulama işleminin hemen ardından ödenek alınır. Göz önünde bulundurmanız halinde sorun yaşamadan, hemen siz de başvurunuzu yapabilir, sorgulamanın ardından da hak kazanmanız durumunda alabilirsiniz.

İş görmezlik ödeneği almak için yapılması gerekenler, şartları sağlayan bir kişinin hemen başvurusunu yapmasıdır. Bununla alakalı e-devlet üzerinden oluşturulan sistemden seçenekleri takip edebilirsiniz. E-devlet şifresi alarak hem başvuru hem de sorgulama gibi işlemleri aşama aşama tamamlamayabilirsiniz. Herhangi bir sorun olmadan hemen işlemlerin gerçekleşmesi sağlanıyor olacak.

Haber Yorumları