iPhone Genel ve Teknik Özellikleri

18 Ekim 2020
iPhone Genel ve Teknik Özellikleri

Son zamanlarda Apple firmasının piyasalarda yer alan iPhone marka telefonları dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Telefon piyasalarını alt üst eden Apple firmasının merakla beklenen yeni amiral gemisi olan telefonu iPhone  ve iPhone  Plus artık hayatımızda. Son zamanlarda Apple firmasının piyasalarda yer alan iPhone marka telefonları dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Telefon piyasalarını alt üst eden Apple firmasının merakla beklenen yeni amiral gemisi olan telefonu iPhone  ve iPhone  Plus artık hayatımızda.

Özellikle Samsung firması ile girdiği rekabette koltuğu son yıllarda kaptıran firmanın geliştirdiği iPhone  telefonu yakın zamanda piyasalarda ki yerini aldı.

Uzun zamandır iPhone  S modelleri ile piyasalarda boy gösteren ve iPhone  ile de kullanıcıların karşısına çıkan firmanın özellikleri hakkında sizlere bilgi verelim.

İlk olarak daha önceleri kullanılan  farklı renk seçeneği dışında firma bu sefer  farklı renk seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Siyah ve pembemsi olan iki farklı renk seçeneği ile kullanıcıların hizmetine sunulacak.

iPhone  telefonuna gelen bir diğer özellikle ise hafıza bakımında olacak. Özellikle son yıllarda en düşük olarak  GB telefon çıkartan firmanın bu sefer en düşük hafızasının  GB olduğu gözlerden kaçmıyor. Bu hafıza konusunda telefonun  GB ve  GB olarak iki farklı seçeneği daha bulunuyor.

Firmanın özellikle son yıllarda Sony markasının geliştirdiği suya karşı dayanıklılık özelliğini de iPhone  telefonunda kullandığını sizlere belirtmek isteriz. Son zamanlarda oldukça fazla dikkat çeken ve müşteriler tarafından arzu edilen suya dayanıklı telefonlara kayıtsız kalmayan Apple firması bu sayede telefonuna yeni bir özellik getirmiş olacaktır. Uzun zamandır bu alanda çalışmalarını yürüten firmanın iPhone  telefonunda bu özelliği kullandığını belirtmek isteriz.

Kamera konusunda telefonun oldukça iddialı olduğunu söylemek isteriz. Bugüne kadar kullandığı  MP kamerayı bu sefer  MP çözünürlüğe çıkartan Apple firması aynı zamanda iPhone  telefonunda LG G Firmasının kullandığı gibi çift mercek olayına girdiğini görüyoruz.

iPhone  telefonunun en dikkat çeken detayı ise telefonda artık alışılmış olan  kulaklık girişinin olmayışı. Apple bu konuda bir çığır açarak iPhone  telefonunda Lightning özelliği kullanarak telefonda kulalık girişine son verdi.

Fiyat olarak ise bu özelliklere sahip iPhone  almak isteyenler en düşük  TL vermesi gerektiğini açıklamak istiyoruz. Eğer iPhone  Plus alacaksınız bu rakam biraz daha yukarı çıkacaktır.

iPhone  Teknik Özellikleri

Dünyanın telefon devlerinin başında gelen Apple firması son yıllarda çıkarttığı iPhone modelleri ilk satış rekorları kırmaya devam ederken bir yandan da yeni telefonlarını çıkartmaya devam ediyor. Son olarak ürettiği iPhone  ve iPhone  Plus hakkında merak ettiğiniz özellikler hakkında sizlere bilgi verelim.

Telefonun teknik özelliklerinin başında gelen kamera hakkında sizlere bilgi vermek ile başlayalım. Öncelikle firmanın iPhone  telefonunda yaptığı değişiklik kullanıcıların son derece hoşuna gidecek gibi duruyor. Bugüne kadar ürettiği telefonlarda tek kamera kullanan firma bu sefer iPhone ’de çift kamera ile kullanıcıların hizmetine sunuldu. Özellikle LG G telefonunda kullanılan bu özellikten sonra firma bu telefonunda çift kamera merceği kullanarak kullanıcılarına yeni bir ayrıcalık tanıdı.

Bu kameralarda kullandığı mercek K video çekme özelliğine sahip ve ikisinin de çözünürlük olarak  MP olduğunu belirtmek isteriz. Ancak bu özellik sadece iPhone  Plus’ta bulunacak. Bu çift kamera kullanılan iPhone  Plus’ta kameralardan birinin açısı diğerine göre daha geniş açı ile çekim yapacak olması.

Her çıkarttığı modelde Plus ve normal serisini çıkartan iPhone firmasının bu sefer iki telefon arasında bariz fark olması son derece şaşırtıcı bir durum aldı. Özelikle kamera konusunda iPhone  Plus’ta bulunan çift kamera bunun en büyük göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Telefonun bir diğer kamera özelliği de gece çekimlerinde iPhone telefonlarının son derece yetersiz kalmasıydı. Firma bu konuda da telefonun eksik yanını giderdi ve yeni çıkarttığı iPhone  telefonunda dört renge sahip LED flaş kullanarak eksik olan yönünü gidermeye çalıştı. Ekran olarak da telefonda kullanılan TFT- LED ekran kullanarak çözünürlük konusunda yine üstün bir performans sergiledi.

iPhone  telefonlarının bir diğer dikkat çeken özelliği de bu sefer suya ve toza karşı dayanıklı olduğunu belge ile sunması oldu. Daha önceleri Sony ve Samsung firmalarının suya dayanıklı telefon üretmesin firmanın bu alanda geride kalmasına neden oluyordu. Özellikle iPhone  serisinin yapılan testlerinde ne kadar suya dayanıklı olduğunu kanıtlasa da elinde herhangi bir belgesi bulunmayan Apple firması bu sefer bu telefonunda aldığı suya dayanıklı belge ile eksik olan bir yönünü daha gidermek fırsatını yakalamış oldu. Firma IP belgesini alarak iPhone  ve iPhone  Plus telefonlarının resmen suya dayanıklı olduğunu gözler önüne serdi.

iPhone ’lerde beklenen ve uzun süre tartışma konusu olan bir diğer özellik ise kulaklık girişi konusunda oldu. Firma uzun zamandır tartışmalara konu olan ve merak edilen kulaklık girişini kaldırarak ses getirmeyi başardı. Özellikle kablosuz kulaklık kullanımının giderek arttığı günlerde iPhone telefonlarında artık kablo sıkıntısına son verildi ve telefonun yeni görüntüsü kulaklık girişi olmadan piyasalara çıkartıldı.  Kasım ayında kablosuz kulaklıklarını da piyasaya çıkartacak olan Apple firmasının AirPod’larının fiyatı ise oldukça pahalı olacak ve  Dolardan satışa sunulacak.

Apple firmasının son olarak iPhone  telefonuna getirdiği bir diğer özellik ise kullanılan bataryanın oldukça büyük olması. Batarya konusunda son derece cimri olan firma bu sefer  mAh batarya yerine yine beklentilerin çok altında kaldı ve  mAh gücüne sahip bir batarya ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlandı.

iPhone  Plus ve iPhone  alacak olanları bekleyen bir diğer yenilikte telefonun  farklı renk seçeneği ile satılacak olması.

Yukarda saydığımız özelliklerden sonra telefon alacakların en çok merak ettiği soruların başında gelen fiyatı hakkında sizlere bilgi verelim.

iPhone  telefonuna sahip olmak isteyenlerin cebinden çıkacak minimum miktarın .. TL olduğunu belirtmek isteriz. Buda  GB hafızaya sahip iPhone  telefonu için geçerli olan fiyat.

Haber Yorumları