İkinci El Araba Kaskosu Nasıl Yaptırılır?

1 Şubat 2021
İkinci El Araba Kaskosu Nasıl Yaptırılır?

İkinci el araba kaskosu yapılırken, aynı sıfır araçtaki gibi aracın modeli, markası, yaşı, satış piyasasındaki fiyatı gibi ayrıntılardan etkilenir. Kasko değeri belirlenirken öncelikle araştırma yapılması şarttır. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, ayda bir kez Kasko Değerleri Listesi yayınlamaktadır. Bu listenin takibi araç sahipleri için önemlidir. Çünkü sigorta şirketleri bu listeyi takip eder ve hazırladıkları senetlerde bu listenin göz önünde bulundurulduğunu mutlaka belirtir.

 

            Kasko yapılırken bir kasko prim ücreti ödenmektedir. Bu ücret belirlenirken aracın yaşına, markasına, modeline, varsa hasarına, araç plakasının kayıtlı olduğu şehirdeki kaza ve trafik istatistiklerine bakılır. Eğer herhangi bir hasarı yoksa ve bir kaza geçirmemişse kaskoda hasarsızlık indirimi uygulanır. Hasarsızlık indiriminin uygulanmasının diğer bir yolu ise hasar veya kaza varsa bu ücreti kişi kendi cebinden ödemesidir.

 

 Kasko Sigortası Nedir?

 

            Kasko sigortası, aracın başına gelebilecek kazalara karşı alınmış bir güvencedir. İsteyerek verilmiş bir zarar söz konusu ise sigorta şirket tarafından kabul edilmez ve kasko güvencesi kullanılamaz. Bunun dışında tamir edilme durumlarında aracın orijinal olmayan parçaları belirlenir ve bunlar kasko güvencesine sunulmaz. Satıcı kaskoyu yeni alıcıya devretmek isterse bunu yapamaz. Bunun için yeni alıcının adına bir senet düzenlenmesi gerekir. İkinci el araç alınırken dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de budur.

 

 Kasko Yaptırmak Zorunlu mudur?

 

            Kasko yaptırmak, trafik sigortası gibi zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak trafiğin yoğun olduğu şehirlerde ve sık araç kullanan araç sahiplerinde trafikte çarpma, çarpılma, çalınma gibi durumların oluşması durumu sık görülmektedir.

 

            Zorunlu trafik sigortası bu durumlardan ziyade trafiğe çıkan aracın diğer araç ve yolculara verdiği/verebileceği hasarları güvence altına almaktadır. Kasko ise isteğe bağlı bir araç sigortası olduğundan araç sahibinin haklarını korumaya ve aracına gelecek hasarları tamir etmeye yöneliktir.

Haber Yorumları