İcradan Satılık Araba İlanları 2021

1 Şubat 2021
İcradan Satılık Araba İlanları 2021

Genellikle galeri sahiplerinin, araç alım satımı yapanların, emlakçıların yoğunlukla takip ettikleri İcra ve İflas daireleri tarafından haczedilen malların satış ilanları pek çok vatandaşımız tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Haczedilen malların alımı yani halk arasındaki deyimi ile icradan araba alımı nasıl yapılmaktadır? Katılmak için herhangi bir şart var mıdır? Ücret olarak piyasa ile karşılaştırılması nasıldır? İşte bu ve diğer soruların cevapları!

 

 Aracın Haczedilmesi

 

            Öncelikle, alacaklı veya alacaklı vekili avukat tarafından borçlu adına kayıtlı aracın fiili olarak haczedilmesini yani bir diğer tabir ile yakalanmasını talep eder. Yakalama ücreti alacaklı tarafından İcra Müdürlüğü hesabına depo edildikten sonra UYAP sistemi üzerinden araca yakalama şerhi işlenir. Borçlunun üzerine kayıtlı bu araç; borçlu hakimiyetinde olmaksızın trafikte seyir halinde iken Emniyet ve Jandarma ekipleri tarafından herhangi bir asayiş veya trafik uygulamasında, herhangi bir kazaya karışması halinde veyahut da İcra Müdürü tarafından fiili haciz işleminde yakalanabilir. O anda ilgili birimlerce yakalanan araç çekici vasıtası ile Yediemin Parkı'na çekilir. İcra Müdürü aracın kıymet takdirini yapar ve bunu bir tutanağa bağlar. Alacaklı tarafından aracın satılması talep edilirse ilgili harç ve ücretler depo edildikten sonra aracın satılması işlemlerine başlanır.

 

 Aracın Satılması

 

            Öncelikle satış ilanı yerel veya ulusal bir gazete ilan edilir ve İcra Müdürlüğü panosuna asılır. Aracı satın almak isteyen istekliler, İcra Müdürlüğü hesabına teminat bedelini (aracın takdir edilen bedelinin %5'i) yatırmak zorundadırlar. Satış gününde ise aracın satışına ihale usulü ile takdir edilen bedelin %50'sinden başlanır. İhaleyi kazanan istekli gerekli harç ve ücretleri yatırdıktan sonra İcra Müdürlüğü dosyasından alacağı evrak ile birlikte aracın tescili için Emniyet Müdürlüğü'ne gider. Emniyet Müdürlüğü'nce aracın tescili yapıldıktan sonra aracın yeni sahibi aracın bağlı bulunduğu Yediemin Otoparkı'na giderek aracını teslim alabilir.

 

 Aracın Piyasa Bedeli ve İhale Bedeli Olarak Karşılaştırılması

 

            Araç vergilerinin artması ve dövizin gün aşırı yükselmesi ile birlikte araç fiyatlarının geçtiğimiz yıla göre -15 arttığı gözlemlenmektedir. Geçtiğimiz sene itibari ile 35-40 Bin Türk Lirası olan orta sınıf bir araç şuanda 50-55 Bin Türk Lirası civarında seyretmektedir. Araç modeli, markası yükseldikçe aradaki fark daha belirginleşmektedir. Şöyle ki; 200-250 Bin Türk Lirası'na alınabilecek bir üst sınıf araç ihale satışı söz konusu olduğunda 160-170 Bin Türk Lirası'na alınabilmektedir. Hal böyle olunca vatandaşlarımızın icralık araçlara olan ilgisi artmıştır.

Haber Yorumları