Hususi Ve Ticari Araç Arasındaki Farklar

1 Şubat 2021
Hususi Ve Ticari Araç Arasındaki Farklar

Ulaşım günümüz de çok önemli ve ciddi bir konum haline gelmiştir. Ulaşım konusun da herkesin en çok sıkıntı yaşadığı taşıtlar genellikle toplu taşımalardır. Zamanla yarıştığımız bu çağda evden işe, okula, hastaneye giderken taşıt kullanma zorunluğumuz vardır. Çünkü büyüyen ve genişleyen şehirlerimiz de aradaki mesafeler de artmış yayan halde taşıtsız bir şekilde gitmek neredeyse imkansız olmuştur. Bunun gibi sebeplerden dolayı artık araç sahipleri artmıştır.

 

 Farklar

 

            Ticaret yapmak için kullanılan ve şahsa özel binilmek için alınan taşıtlar arasında bazı farklar vardır. Bu farkları bir kapalı kasa araba ile örneklendirelim. Yeni bir kapalı kasa araba sahibi olmak istediniz. Alacağınız ürünü ikinci el değil de sıfır bir ürün aldıysanız. Arabanın ruhsatını işletirken, eğer kendiniz binmek için ve herhangi bir ticaret yapmayacağınız beyanın da bulunup bellerseniz, arabanız ruhsata kullanım şekli hususi olarak kayıt edilir. Ve ona göre vergilendirme, muayeneye girme süreniz belirlenir. Lakin işiniz gereği alacağınız arabayı ticaret yapmak için kullanacağınızı beyan ettiğinizde ruhsatınız da kullanım şeklini ticari olarak kaydedilir. Vergilendirilmesi ve muayene süresi belirlenir.

 

 İkinci el bir araba alacak iseniz ve ticaret yapmamak amacıyla kullanacaksanız ve alacağınız arabanın ruhsatı ticaret yapılması için düzenlenmiş durumda ise gerekli mercilere başvurarak arabanızın ticaret amaçlı kullanılmayacağını ispatladığınız takdirde ruhsat düzeltilecektir.

 

 Ticaret amaçlı arabalar her yıl muayene olmak zorundadırlar, vergileri daha yüksektir, hız sınırları daha düşüktür, ruhsatta ticaret amaçlı kullanıldığı yazan araba sahipleri sıfır alkol ile kullanmak zorundadır. Şahsi olarak kullanılan arabalar 2 yıl da bir muayene olmak zorundadır, vergileri daha düşüktür, hız sınırları ticaret amaçlılara göre daha yüksektir.

 

 Otoban, çevre yolu ve köprülerdeki geçiş ücretleri de arabanıza göre belirlenmektedir.

 

 Kurallara Uymak

 Hangi tip araç kullanıyorsanız, dikkat etmeniz tek bir konu vardır. O da trafik kurallarına uymaktır. Unutulmamalıdır ki trafik kurallarına uyulmadığı için binlerce insan hayatını kaybetmektedir.

Haber Yorumları