Hidrolik Direksiyonun Özellikleri

1 Şubat 2021
Hidrolik Direksiyonun Özellikleri

Arabalarımız, günlük hayatımızdaki ulaşım ihtiyacımızı karşılayan en önemli araçtır. Birçoğumuz, trafikten hep şikayetçi olsak bile arabamızdan da uzak duramayız. Gerek sadece gezmek gerek ise acil durumlardaki ihtiyaç için çok değerlidir arabalarımız.

 

 Arabanın Sahipleri İçin Neler Önemlidir?

 

            Araç alımı yaparken, herkesin dikkat ettiği iç ve dış özellikler farklı olabilir ancak yine herkesin olmaz ise olmaz dediği birkaç konu vardır ki hep aynıdır; biri aracın ne kadar güvenli olduğu, diğeri ise rahatlığıdır.

 

 Sürücünün Konforunu Neler Sağlar?

 

            Uzun veya kısa yol fark etmeksizin, sürücüleri en çok yorabilecek şeylerden biri mutlaka ki direksiyon hakimiyetidir. Saatler boyunca en çok kullandıkları direksiyon ne kadar rahat ise, yolculuk boyunca ve sonunda, kişinin memnuniyeti o kadar üst seviyede olacaktır. Bu konuda da araç sahiplerine en büyük avantajı, hidrolik direksiyonlar sağlar.

 

 Hidrolik Direksiyon Özellikleri Nelerdir?

           

            Hidrolik direksiyonun en önemli özelliği, yumuşak bir direksiyon olmasıdır. Bu sayede konforlu bir sürüş sağlar. Araçlar, özellikle düşük hızda ilerlerken veya park edilmeye çalışılırken direksiyon ağırlaşır ve zor döner. Bu durumda sürücüler büyük güç sarf etmek zorunda kalabilir. Böyle anlarda hidrolik direksiyon, sürücü yerine büyük güç üretimi yaparak dönüşü yumuşatır ve kullanımı kolaylaştırır. Tam tersi durumlarda yani yüksek hızlarda ise, direksiyon manevrasının azalması gerekir, bunun için hidrolik sistem uyguladığı gücü azaltır ve olması gerektiği gibi direksiyon sertleşir. Bu da özellikle uzun yolda, yüksek hızda ilerlerken güvenliği sağlar.

 

            Aynı zamanda başka bir yönden de güvenliği sağlayabilmek adına, sürücünün, yoldaki darbe kaynaklı ya da lastikleri etkileyen diğer yol tepkilerini fark etmesi için, gerekli hassasiyetin oluşmasını sağlar. Hassasiyet ayarını fark ettirmeden ancak kullanana kolaylık sağlayacak yönde uygulayarak, sürücülerin en çok tercih ettiği direksiyon sistemi olmuştur.

Haber Yorumları