Hibrit Araba Nedir? Hibrit Motor Çalışma Prensibi Nasıldır?

1 Şubat 2021
Hibrit Araba Nedir? Hibrit Motor Çalışma Prensibi Nasıldır?

Hibrit otomobil özellikleri

 

            Hibrid araçların satışları ve hibrit modellerin sayısı, ABD'deki gelişmelerinden bu yana istikrarlı bir şekilde artmıştır. Bu büyüme trendi 2003'te başlayarak keskin bir şekilde artarak devam etmektedir. 2014'teki kırk beş hibrit model, ABD'nin toplam binek aracının yaklaşık % 2.75'ini yakalamıştır. Bu pazar 2013 yılında % 3.19'e düştü. Karşılaştırma amacıyla hibrit pazar payı, Kaliforniya'da satılan araçların yaklaşık % 6'sı ve Japonya'da yaklaşık % 20'dir.

 

            Şu anki gelişme durumlarında, tam fonksiyonlu hibritler, yaklaşık 2.500 ila 3.500 dolarlık bir imalat maliyeti artışında yakıt tüketimini yüzde 25 ila 30 oranında azaltmaktadır. Beltalternator veya 48-volt (48v) sistemler gibi hafif melez sistemler, verimli olmadıkça, maliyet-fayda oranı daha iyi olabilir, çünkü bunlar tam fonksiyonlu hibritlerin maliyetinin yarısından daha azdır.

 

            Hibrid elektrikli bir aracın (HEV) iki tür enerji depolama birimi, elektrik ve yakıtı vardır. Hibrit araba modellerinde elektrik, enerjiyi depolamak için bir pilin (bazen ultra kapların yardımıyla) kullanıldığını ve çekiş motoru olarak bir motorun kullanılacağını ifade eder.

 

            Yakıt, bir tankın gerekli olduğu ve mekanik bir güç üretmek için bir İçten Yanmalı Motorun kullanıldığını veya yakıtın elektrik enerjisine dönüştürülmesi için bir yakıt hücresinin kullanılacağı anlamına gelir.

 

            Servo direksiyon ve klima gibi aksesuarlar, yanmalı motora takılmak yerine elektrik motorları ile çalışır. Bu, yanma motorunun ne kadar hızlı çalıştığına bakılmaksızın, aksesuarların sabit bir hızda çalışabilmesi veya kapatılabilmesi nedeniyle verimlilik kazanımlarına izin verir. Özellikle uzun mesafeli araçlarda, elektrikli direksiyon çok fazla enerji tasarrufu sağlar

 

 Gelişimi

 

            Hibrid sistemin karmaşıklığına bağlı olarak, melezler normal olarak frenlere (rejeneratif frenleme olarak bilinir) kaybolan enerjiyi yakalayabilir ve yeniden kullanabilir; Daha küçük, daha verimli bir motor kullanırken performansı koruyun; boşta ve çok düşük yük koşullarında motoru durdurun, yakıtı koruyun ve egzoz emisyonlarını sıfıra düşürün; motorun daha verimli olduğu daha düşük hızlarda çalıştırılmasını sağlayın; alternatörün daha verimli motor / jeneratör sistemleri ile elektrik gücü üretme aracı olarak değiştirilmesi; Daha az verimli mekanik su ve yağ pompalarını sadece gerektiğinde çalışan elektrikli pompalarla değiştirin ve otomatik güvenlik özellikleri, ısıtmalı koltuklar, dinamik şasi kontrolü ve modern otomobillerin diğer güç açlığı bileşenleri tarafından gereken büyük miktardaki elektrik gücünü sağlar.

 

 Yakıt tüketimini azaltın

 

            Hibrid sistemler, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını % 35'e varan oranda azaltabilir, yakıt ekonomisinde % 50'den fazla bir artışa denk düşer. 7 Hassas azaltma, hibrid sistemin karmaşıklığına göre değişir. Redüksiyon, doğrudan karşılaştırılamaz hibrid olmayan bir araç bulunmuyorsa, ölçmek de zor olabilir.

Hibrit Motor Çalışma Prensibi Nasıldır?

 

            Hibrit araç, otomobil piyasasında benzinli ve elektrikli arabaların ara sınıfı olarak tanımlanmış olup insanların beklentisini karşılamaya en elverişli araçlardandır. Bilindiği gibi ilk üretildiğinden bu yana araçlar yakıt tüketimi dışında hemen hemen hiçbir şekilde değişmemiştir. Benzin, elektrik ya da güneş enerjisiyle çalışan otomobiller her ne kadar var olsa da beklentilerin karşılayamadığı için arayışlar hala devam etmekte olup sonuç olarak hibrit motor üretilmiştir.

 İlk olarak bilinmesi gereken şey hibrit araçların kaportasının altında iki adet motor vardır. Bu elektrikli ve dizel olmak üzere ili sınıfa ayrılır. Hibrit motorlar içten yanmalı olup bir elektrik motorunun yardımıyla çalışır. Bu şekilde iki tür motor içerdiği için melez araç olarak da tanımlanmaktadır. Bazen sadece biri devreye girerken bazen de ikisi devreye girmektedir.

 

 Hibrit motorun şarj ihtiyacı:

 

            Hibrit araba, bünyesinde bulundurduğu elektrik motoru için hiçbir şekilde dışarıdan bir takviyeye gerek duymaz. Çünkü bu motor kendi kendini şarj etme özelliğine sahiptir. İsteğe bağlı olarak da aküdeki şarj miktarına göre tamamen elektrikli motorla da kullanılabilir.

 

 Hibrit arabaların çalışma şekli:

 

 -Arabanın kalkış anında yalnızca elektrikli olan motoru çalışır ve araç hareket eder.

 -Normal sürüş esnasında elektrikli motor çalışmakta olup gerekli olduğunda benzinli olan içten yanmalı motoru da devreye girerek destek olabilir.

 -Eğer araba hızlanma esnasındaysa iki motorda beraber çalışmaktadır.

 -Hız yapıldığı sırada ise asıl görevi benzinli yani içten yanmalı motor üstlenir. Elektrikli olan motor ise benzinli motora destek sağlar.

 -Hız azalması anında içten yanmalı olan benzinli motor devre dışı kalarak, frenleme sistemi sayesinde akü, elde edilen enerji ile kendi kendini şarj etmektedir.

 

 Avantaj ve Dezavantajları:

 

 -Çevre dostudur. Sessiz olduğu için gürültü kirliliğine de karşıdır.

 -Elektrikli olan motor ile normal benzinli arabalara göre aynı yakıt miktarıyla daha fazla yol yapılır.

 -İsteğe bağlı olarak yapılan elektrik motorlu sürüşlerde yakıt tasarrufu sağlanır.

 -Elektrikli motor pil değiştirilebilir şekildedir.

 -Güçlerinin düşük olduğu düşünülmektedir. Sebebi ise küçük olan içten yanmalı motorların eklenmesidir.

 -Benzinli arabalara göre daha pahalıdır.

Haber Yorumları