Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır? Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır?

31 Ocak 2021
Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır? Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır?

 

Hasarlı Araç Satışı Nasıl Yapılır?

            Sıfır araçların ücretleri bütçesine uygun olmayan sürücüler araç alırken ikinci el araçlara veya hasarlı araçlara yönelebilmektedir. İkinci el araç alırken kişilerin genel olarak ilk baktığı durum aracın bir kaza geçirip geçirmediği, hasarı olup olmadığıdır.

 

            İkinci el araç alınırken, araçlar hasarlı olsa bile genelde daha ucuz olduğundan tercih ediliyor. Küçük hasarlar kişiler tarafından önemsenmiyor. Kaporta çizikleri ve değişiklikleri, sonradan yapılmış ek boyalar, farlarda yapılmış değişiklikler küçük hasarlar olarak nitelendirildiğinden bu hallerde bile alınabiliyor.

 

 Hasarlı Araç Alınırken Neler Göz Önünde Tutulmalıdır?

 

            Birçok bilinçli alıcı araç hasarlıysa ve satın alıyorsa hasarlı araç olduğunun farkındadır. Ancak bilinçsiz alıcılar bazen bunun farkında olmadan alabiliyor, sonradan ortaya çıktığında da sorun yaratabiliyor. Bu konuda bilinçlenmek önemlidir. Aracı almadan önce bir deneme sürüşü yapmak veya satıcıdan alınan bilgiler kesinlikle yeterli değildir. Bir aracın hasarlı olup olmadığını anlamak için mutlaka otomobil tamircisine götürmek gereklidir. Uzmanlardan alınan bilgi her daim daha önemli ve garantidir.

 

            Kaza yapmış ve hasar görmüş bir araç satın almak genelde risk taşır. Yine de bu riskleri göz ardı edip, aracı almaya karar veren alıcının ilk dikkat etmesi gereken şey araçtaki hava yastıklarıdır. Kaza anında patlamış olan hava yastığı varsa o araçtan uzak durulmalıdır.

 

            Hasarlı araç tamir edilse bile eski performansına geri dönmez. Motor hasarları fazlasıyla dikkat gerektiren bir durumdur ve tamiri yapılırken özen gösterilmelidir. Yapılan en küçük bir hata can veya mal kaybına neden olabileceğinden alıcının tamir sürecinde dikkatli ve hassas olması önemlidir.

 

 Aracın Hasarlı Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

 

            Bu bilgilere ek olarak araç hasar kaydı sorgulama uygulaması alıcılar için kurtarıcı niteliğindedir. Aracın herhangi bir hasar kaydının var olup olmadığı durumu ve bir kaza geçirip geçirmediği bu sorgulama yapılarak öğrenilir. Bu uygulama e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

 

Kazalı Araba Nasıl Anlaşılır

 

            Artan döviz kuru ve vergilerin sonucunda hızla yükselen otomobil fiyatları neticesinde tüketiciler daha ekonomik çözümler aramaktadır. Bunun neticesinde ikinci ele olan talep her geçen gün artmaktadır. İkinci el araç alırken sonrasında değer kaybı yaşamamak için kaza geçmişi olmayan araçlar tercih edilmekte ve bu araçlar için piyasanın üzerinde fiyatlar biçilmektedir. Bu bağlamda ikinci el araçlara yönelen tüketicinin aklındaki en büyük sorulardan birisi de arabanın kazalı olup olmadığının nasıl anlaşılacağıdır.

 

            Bir aracın geçmişte kazası olup olmadığını anlamak için izlenmesi gereken temel adımlar şöyledir:

 

 Aracın Hasar Kaydını Sorgulamak

 

            Halk arasında TRAMER (Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi) kaydı olarak da bilinen bu sistem, aracın Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine bildirilmiş kaza kayıtlarını tüketicilere sunmaktadır. Bu kaydı sorgulamak için aracın plakasını 5664'e kısa mesaj olarak göndermek gerekmektedir. Sorgulama sonucunda hasar kaydı çıkarsa belirtilen kazalarda değişmiş ya da işlem görmüş parçaları da sistem üzerinden sorgulamak mümkündür. Ancak her kaza bu sisteme işlenmez. Taraflar hasarı kendi ceplerinden ödeyerek kayıt dışı olarak tamir ettirmiş de olabilir.

 

 Kaporta İncelemeleri

 

            Kaporta aracın kaza geçmişi hakkında çok detaylı bilgiler sunar. Her aracın fabrikası tarafından belirlenen standart bir boya kalınlığı vardır ancak hasarlı araba için bu standart kalınlık tutmayacaktır. Bir boya ölçüm cihazı vasıtasıyla aracın tüm parçalarındaki boya kalınlıkları ölçülerek işlem olup olmadığı anlaşılabilir. Yüksek boya kalınlığı tespit edilen yerler boyalı, çok çok yüksek değerler veren yerler ise macunlanmıştır.

 

            Boya ölçüm makinesinin olmadığı yerlerde mıknatıs yardımı ile macunlu bölümler tespit edilebilir. Ayrıca kaporta parçalarının geometrilerinin kusursuz olması gerekir. Oturum yerlerindeki boşlukların standart ve her yerde aynı olması da kaza olmadığına işarettir. Açılıp kapanan parçalar için de oturdukları noktalarda göçme, boya açılması olup olmadığı incelenir ve bu sayede darbe alıp almadığı anlaşılır. Değişen parça kontrolleri için ise parçaları tutan somunlara anahtar değip değmediği iyice incelenmelidir. Normalden parlak duran ya da darbe almış vidalar değişime işaret eder.

 

 Ekspertiz Firmalarından Destek Almak

 

            Bütün bu süreç takip edilerek aracın kaza geçmişi hakkında ön bilgi edinilebilir ancak kesin sonuçlar için ekspertiz firmalarından destek almak gerekmektedir. Yazımızdaki süreçleri takip ederek kazalı olması muhtemel araçları eleyerek kazasız olması muhtemel araçları ekspertize götürmek tüketicilerin bütçesine katkı sağlayacaktır.

Haber Yorumları