Hard Disk'lerinizi 2.El Satışa Çıkarırken Mutlaka Bunları Yapın!

11 Şubat 2021
Hard Disk'lerinizi 2.El Satışa Çıkarırken Mutlaka Bunları Yapın!

Son yıllarda sık sık yeni teknolojik ürünler üretilmektedir. Özellikle hard disk alanında yeni SSD'ler üretiliyor ve bu SSD cihazları son derece yaygınlaşmaya başlamışlardır. Bu cihazlar normal Hard Disk cihazlarına göre çok daha hızlı çalışıyorlar ve çok daha yüksek veri hızlılığı sayesinde bilgisayar kullanıcıların tercih sebebi haline geliyorlar. SSD'lerin oldukça yoğun bir şekilde satılabiliyor olmaları üzerine bilgisayar kullanıcıları da eski hard disk'lerini 2.el satış siteleri üzerinden satışa çıkartıyorlar. Bu siteler üzerinden dilediğiniz parçaya fiyat biçerek satışa çıkarabiliyorsunuz ve isteyen her kullanıcıya rahatlıkla satış yapabiliyorsunuz. Üstelik bu kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olmanıza, onları görmenize gerek dahi yok sadece parayı göndermeleri sizin için yetiyor. İşte son yıllarda 2.el siteler üzerinden hard disk'ler satın alan dolandırıcı hacker'lar oldukça tehlikeli bir yöntem kullanıyorlar.

 

Hard Disk’leri Bir Anda Satın Alıyorlar

 

2.El hard disk satışı yapan sitelerdeki hard disklerin neredeyse hepsini bir anda satın alıyorlar ve özel ortamlarda bu hard disklerin verilerini kurtarıyorlar. Veri kurtarma işlemi nasıl oluyor derseniz sizlerin bilgisayar da yaptığınız her şey aslında kayıt altına alınıyor. Sildiğiniz dosyalar dahi hard diskinizden silinmiyor sadece sıkıştırılarak bir alana depolanıyorlar. Sizler de hard disklerinizi satışa çıkaracağınız zaman içlerindeki bütün dosyalarınızı sildiğinizi zannederek satışa çıkarıyorsunuz. Kötü niyetli kişiler de bu hard diskleri satın alıyorlar ve hepsine veri kurtarma işlemi uyguluyorlar. Eğer ki veri kurtarma esnasında hard disk'in önceki sahipleri internet bankacılığı yapmışsalar, internet üzerinden banka hesaplarına bağlanarak çeşitli işlemlerde bulunmuşsalar kullanıcı adı, TC numarası ve şifreleri, telefon numaraları kayıt altına alınmış olduğu için dolandırıcılar tarafından öğrenilebilmektedir.

 

Dolandırıcılar Paraları Çekiyorlar

 

Dolandırıcılar sonra bu banka hesaplarındaki bütün paraları çekiyorlar ve ortadan kayboluyorlar. Son yıllarda bu tarz dolandırıcı çeteler özellikle de yabancı ülkeler de artmış durumda. Kullanıcıların ise bu yönteme karşı yapabilecekleri bir kaç şey var. Piyasada 3.parti olarak dağıtılan üst üste yazarak hard diski sıfırlama programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlar ile hard diskinizi tamamen sıfırlayabiliyor ve verilerin asla kurtarılabilmelerine olanak vermiyorsunuz.

Haber Yorumları