Hamile ve Doğum Yapan İşçi Hakları Nelerdir?

12 Şubat 2021
Hamile ve Doğum Yapan İşçi Hakları Nelerdir?

Hamilelik sürecinde ve doğum yapmış olan anneler için işçi hakları özellikle sahip olacakları ayrıcalıkları ortaya koymaktadır.

Bebek sahibi olmak isteyen aileler için hamile ve doğum yapan işçi hakları nelerdir? Özellikle çalışan anneler için en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Çalışan kadınlar için bağlı oldukları sigortaya göre birbirinden farklı hakların tanımlanması söz konusu olmaktadır.

Çalışan anne adayları için özellikle hamilelik sürecinde doktor tarafından rapor verilmesi durumunda çalışmaya devam edilebilir. Ancak doğum sonrasında ücretsiz olarak uygulanan izin süresi boyunca bebeği ile ilgilenme imkanı sunulmaktadır. Devlet tarafından tanımlanmış olan haklar özellikle ailelere yardımcı olmaktadır. 

Doğum Sonrası Kazanılan Haklar

Çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın uygulanacak olan haklar arasında süt parası, doğum parası, doğum borçlanması ya da doğum yardımı alımı sağlanabilir. 4857 sayılı iş kanununun 74. maddesine göre çalışan kadınlar için doğum öncesinde sekiz ve doğum sonrasında sekiz hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin süresi bulunmaktadır.

Doktor tarafından onay verilmesi durumunda çalışmasına engel bir durum olmaması halinde anne adayları doğum öncesinde üç haftaya kadar çalışmaya devam edebilirler. Bu süre zarfında artakalan beş hafta doğum sonrasında kullanılabilir. Erken doğum yaşanması durumunda ise doğumdan önce kullanılmamış olan süreler doğum sonrasına eklenmektedir. Annenin doğum sırasında hayatını kaybetmesi durumunda doğum izni hakkı babaya devredilmektedir.

Doğum Yapan İşçiler İçin Geçerli Olan Haklar 

Bebek sahibi olan ailelerde özellikle doğum sonrası işçi hakları kanunda yer almaktadır. Belirlenen kanuna uygun şekilde hareket edilmesi durumunda özellikle doğum izninin yanı sıra sigorta ödemelerinin yapılması gibi pek çok farklı imkan sunulmaktadır. Çalışmaya devam edecek olan anne için bu süreçte özellikle bebek bakımına yardımcı olmak adına bakıcı yardımı da sağlanmaktadır.

Bebeğin bakımı konusunda desteklenmesi özellikle çalışan annelerin ara vermeden çalışma hayatına geri dönmesine yardımcı olmaktadır. Devlet tarafından verilen imkanların yanı sıra kanunda yer alan haklar her çalışan anne için geçerli olmaktadır. Bu nedenle çalışma hayatına devam etmek isteyen anneler sunulan imkanlardan yararlanarak bu süreci daha rahat bir şekilde atlatabilirler.

 

Haber Yorumları