Giyinme Odası İçin Dolap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Giyinme Odası İçin Dolap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Giyinme Odası İçin Dolap Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evlerin büyümesi ile birlikte gardıropların yerini soyunma odaları almaktadır. Özellikle de yeni yapılan evlerin olmazsa olmazı arasında yer almaktadır. Ancak binalarda bulunana soyunma odaları genellikle herhangi bir dekorasyon yapılmadan teslim edilmektedir. Bunun sebebi ise, evde yaşayan kişilerin kendi ihtiyaç ve zevklerine göre düzenlemesini yapabilmesidir. Bu sebeple de soyunma odalarının tasarlanması önemli olmakla birlikte yaratıcılık da gerektiren bir alan olmaktadır.

 

 

Alan Ayırmak

 

Giyinme odası artık yeni evlerde sıklıkla yer almakla birlikte, özel olarak yer ayrılmayan yatak odalarında da oluşturulabilmektedir. Bunun için uygun olan bölgenin tespit edilmesi ve çevresinin sınırlandırılması yeterli olmaktadır. Bu sınırlandırmalar dolaplar ile yapılmaktadır.

 

Renk Seçimi

 

Giyinme odalarında pencere olmaması ve çok fazla eşya bulunması sebebi ile genellikle basık alanlar olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için kullanılacak renklerin açık renk tonlarından tercih edilmesi gerekmektedir. Diğer bir yandan seçilen renkler kıyafetlere yansıyacağı için beyaza yakın renkler tercih edilebilir.

 

 

Aydınlatma

 

Giyinme odası düzenlemesi yapılırken bir diğer önemli noktayı aydınlatmalar almaktadır. Bunun için sadece tavandan aydınlatma yeterli olmamaktadır. Çünkü bu odalar genellikle basık olmakta ve bu sebeple aydınlatmanın önemi büyümektedir. Birkaç farklı noktadan aydınlatma sağlanabileceği gibi; raflarının da aydınlatması sağlanabilir. Raf arası aydınlatmalar ayrı prizler ile çalışırsa enerji tasarrufu da sağlanabilir.

 

 

Dolap Ve Raflar

 

Giyinme odaları için en önemli olan nokta şüphesiz ki raflar ve dolaplardır.  Bunun için proje hazırlanmadan önce ihtiyaçların iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. En iyi giyinme odası dizaynı içine bütün eşyaları alabilen ve ihtiyaç dahilinde yeni eşyalar için yer ayarlanabilen odalar olmaktadır. Bunun için raf ve çekmecelerin ayarlanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Diğer bir yandan soyunma odalarındaki bütün eşyaların hemen görünmesi de önemli olmaktadır. Bu konunun üzerinde durularak bir projenin hazırlanması gerekmektedir. Soyunma odaları için bir diğer önemli nokta ise dağınıklığı önleyebilecek düzenlemelerin yapılması gerekliliğidir.

 

Aynalar

 

Giyinme odası düzenlemesi yapılırken bir diğer önemli nokta ise aynalardır. Eğer oda sadece giyinme amaçlı kullanılacaksa o zaman boy aynaları yeterli olmaktadır. Ancak makyaj yapmak için de aynı oda kullanılacaksa o zaman makyaj yapımına uygun aynaların ve masanın eklenmesinde önem kazanmaktadır.

 

 

Giyinme Odası İçin Dolap Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Giyinme odaları özellikle yeni yapılan modern evlerde sıklıkla tercih edilir oldu. Yatak odasından ayrı olarak yapılan giyinme odaları kıyafetler, ayakkabılar, takılar ve bütün özel eşyaların içerisinde saklandığı en özel alanlardır. Bu nedenle bu özel alanların dekorasyonu ve dolap seçimleri de çok önemli bir yerdedir. Bu nedenle giyinme odalarınız sizin tarzınızı ve zevkinizi yansıtmalıdır.

Bunun yanı sıra ise, genellikle küçük olan bu alanlarda seçeceğiniz mobilyalarda çok iyi plan yapmalısınız. Hareket alanınızı kısıtlamamalı ve içerisinde birçok eşyanızı barındırdığı içinde eşyalar üst üste durmamalıdır. Giyinme odası dekorasyonunda en önemli nokta dolap seçiminizdir. Peki, giyinme odası için en doğru dolap tercihinizi ne belirler?

Giyinme Odası İçin Dolap Seçimi

  • Giyinme odaları genellikle dar ve küçük alanlardır. Bu nedenle kendinizi içerisinde rahatsız hissetmemeniz için dolap tercihiniz çok önemlidir. Bu alanda giyinip, ayakkabı denemesi yapmanız belki de makyajınızı bile giyinme odanızda yapıp çıkacak olmanızdan dolayı en doğru dolap sürgülü veya tamamen kapaksız modellerden yana olmalıdır.
  • Evli iseniz daha fazla depolama alanına sahip olmanız gerekeceği için, bol çekmece ve askı özelliği olan dolap tercih etmeniz doğru olacaktır.
  • Giyinme odanız küçük bir alan ise eğer, dolap tercihiniz duvara gömme tarzında olabilir. Bu sayede size daha fazla yer kalır.

Bu önerilere uygun şekilde dolap seçiminizi yaparsanız daha işlevsel bir giyinme odasına sahip olursunuz. Peki, sürekli küçüklüğü ile dile gelen giyinme odalarını nasıl daha ferah hale getirebiliriz biliyor musunuz? Sizin için giyinme odalarınızın daha ferah olmasını sağlayacak bir kaç detayı aşağıda derledik.

Giyinme Odaları İçin Püf Noktalar

  • Giyinme odanızın aydınlatmasını iyi seçin. Çünkü bu sizin alanınızın daha ferah ve geniş gözükmesini sağlayacağı gibi aradığınız eşyayı kolay bulmanızı da sağlar.
  • Giyinme odalarınızın vazgeçilmezi elbette ki aynalardır. Dolaplarınız kapaklı ise, kapaklarında bolca tam boy aynaya yer vermeyi unutmayın. Eğer açık planda dolaplara sahipseniz ise, bir duvarınızı ayna ile kaplayın. Bu hem odanıza çok şıklık katar hem de alanınızı olduğundan çok fazla geniş gösterir.
  • Giyinme odaları sürekli dağılmaya müsait yerler olduğu için her eşyanızı kategorilere ayırarak dizin ki aradığında kolayca ulaşabilesiniz.
  • Kullandığınız ve işi biten eşyanızı da direk yerine koyun, daha sonra tekrardan uğraşmak zorunda kalmayın.
Haber Yorumları