Geleceğin Arabaları Nasıl Olacak?

12 Şubat 2021
Geleceğin Arabaları Nasıl Olacak?

Teknolojinin gelişimi ve çağımızın ihtiyaçları doğrultusunda, Geleceğin arabaları nasıl olacak? Sorusu akıllara gelmektedir. Öncelikle, alım gücüne dayalı bir tüketimin otomobilleri hemen ulaşılabilen meta normuna dönüştürmesi doğal karşılanmalıdır. Ancak, bu dönüşümlerin çevresel, sosyal ve kültürel değişimleri beraberinde getirmesi de kaçınılmazdır. Mobil ve sanal yaşamın artması, çeşitli iletişim bozukluklarının doğmasına yol açmıştı. Şehirlerdeki alışveriş mekanlarında artış gözlenmiş ve otoyollar için farklı alternatifler türetilmiştir. Ekonomik yaşamın can bulduğu otomotiv sektörü, hem sosyal, hem kültürel, hem de finansal bir bütünün yansımasıdır.

Otomotiv Sektörünün Geleceği

10 ile 20 yıl sonrası için teknolojik gelişmelerin daha hızlı bir şekilde artacağı tahmin edilmektedir. Hidrojen pilli ve elektrikli çalışan araçların ortaya çıkacağı ve fosil yakıtlarla sağlanan tüm kaynakların kullanılmayacağı bilinmektedir. Tüm bunların bir sonucu olarak da, otomotiv dünyasında ilginç bir çağın ortaya çıkması da kaçınılmaz olacaktır.

İleri Teknoloji Ve Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektörünün geleceği konusunda, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin paralellik göstermesi beklenmektedir. Fosil yakıtların kullanımdan kalması ya da azalması, yenidünya düzeninde farklı yöntemler doğuracaktır. Yakıt pillerinde temel kaynak olarak kullanılabilen lityum, stratejik bölgelerde bulunan ülkelerin önemini arttıracaktır. Uzun süreler kullanımı sağlanan ve son derece hızlı şarj edilen elektrikli otomobiller ise, belirli şarj istasyonları eşliğinde ihtiyacı karşılayacaktır. Fosil yakıt tüketimine dayalı istasyonların ortadan kalkması ise, bu durumda kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. Nano teknoloji konusunda büyük bir ilgi ve merakla beklenti içerisinde bulunan ülkeler yer almaktadır. Hem bu teknolojide başı çekmek, hem de kaynaklara yönelmek konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye’deki Otomotiv Sektörü Nasıl Etkilenecek?

İleri teknolojiyi en iyi şekilde kullanmak, hem kaynak yaratımı, hem de üretimi konusunda ülkemize büyük avantajlar sağlayabilir. Bu sebeple, devlet destekli çalışmaların ve bu yöndeki eğitimlerin gerçekleştiği bilinmektedir. Otomotiv sektöründe söz sahibi olmak ve Türkiye’ye ek bir kazanç kaynağı yaratmak oldukça değerli olacaktır. TUBİTAK ve benzeri birçok kurumun yakın olarak ilgilendiğini ve çeşitli fikirleri benimsediğini söyleyebiliriz. Kendi üretimimiz olacak arabaların kalitesi ve uzun vadedeki gerçekliği ise, profesyonel ve işinin ehli insanlar tarafından fark edilmelidir.

Haber Yorumları