Gece Yolculuğunda Dikkat !

31 Ocak 2021
Gece Yolculuğunda Dikkat !

En tecrübeli şoför dahi gece yolculuklarında gündüz yolculuklarına nazaran daha dikkatli ve dinç olmalıdır. Uzun veya kısa mesafe gözetmeksizin araç şoförü bütün dikkatini yolculuğa vermeli, trafik kurallarına uymalıdır. Gece karanlıktan dolayı algı seviyesiyle beraber görüş açısı da düşer. Bunlar, kazalara yol açabilen tehlikeli etkenlerdir. Bu sebeple gece yolculuk yaparken çevreye, yola ve trafiğe dikkat kesilmek gerekir. Belirlenmiş belli başlı kurallara uyulduğu takdirde herhangi bir kötü olay yaşanmadan, sorunsuz, güvenli bir yolculuk geçirmek mümkündür.

 

 Gece Yolculuğunda Şoförün Uyması Gereken Kurallar

 

            Gece yolculuklarındaki en büyük hatalardan biri, aracın farlarını yolculuktan önce kontrol etmemek. Böylesi küçük bir ihmal dahi hayatları fazlasıyla tehdit etmektedir. Bu sebeple araç şoförleri araçlarının farlarını ve arka lambalarının yanıp yanmadığını mutlaka yola çıkmadan önce kontrol etmeli, kendini ve diğer yolcuları tehlikeye sürüklememelidir. Yolculuk esnasında uzun farları yakarak daha ileriyi görmeyi hedefleyin. Uzun farlarınız yanar durumdayken şayet karşıdan bir araç geliyorsa, şoförün gözlerini yanan uzun farlarınızın kamaştırmaması için dikkatli olun. Karşıdan araç gelmediği taktirde devamlı olarak uzun farlarınızı kullanmaya özen gösterin. Karşıdan gelen aracın yanan uzun farlarına ise odaklanmayın, zira gözlerinizi kamaştırıp kaza yapmanıza sebep olabilir.

 

 Gece Yolculuğundaki Bazı Kurallar

 

            Hızlı bir şekilde araç kullanmanın hiçbir şekilde bahanesi olamaz, kabul de edilemez. Yolda aniden karşımıza çıkabilecek bir hayvan yahut insana çarpmamak, etrafımızdaki diğer araçlarla olan mesafemizi korumak, trafik kurallarını gözetmek ve kötü hava şartlarında sürati artırmamak önemli sorumluluklarımız arasındadır.

 

            Trafikte diğer araçlarla olan mesafenizi gece yolculuklarında daha dikkatli korumanız gerekmektedir. Zira ani durumlarda, gece yorgunluğu sebebiyle düşen reflekslere yenilmemek, uygun davranabilmek için önünüzdeki diğer araçlarla olan mesafenize dikkat etmeniz gerekir.

 

            Gece yolculuğuna çıkacak olanlar uykularına dikkat etmeli, uykulu bir halde araç kullanmamalı, kendisiyle beraber başkalarının hayatını da tehlikeye atmamalıdır. Ayrıca yolculuklarda dikkatinizi toparlayabilmek için belli aralıklarla mola vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sebeple mümkün olduğunca sık molalar verin.

Haber Yorumları