Fren Kontrolleri Yapılmayan Arabaların Tehlikesi - Fren Balataları Nasıl Değişmeli?

Fren Kontrolleri Yapılmayan Arabaların Tehlikesi  - Fren Balataları Nasıl Değişmeli?

Bir aracın en önemli kısımlarından biri olan fren balataları, periyodik olarak değiştirilmesi gereken parçalardandır. Fren balataları; disklere veya kampanalara yapışarak aracı güvenli bir şekilde durdurmaya yarayan ekipmanlardır.

 

 Fren Balatalarının Ömrü

 

            Fren balatalarının ömrü, kişinin aracı nasıl kullandığına göre değişiklik göstermekle birlikte, ortalama ömürleri yaklaşık 50-60 bin kilometredir. Ayrıca yumuşak ve sert olmak üzere iki tip fren balatası bulunur. Frenleme kapasitesi daha iyi olan yumuşak balatalar daha kısa sürede biter. Frenleme kapasitesi daha az olan sert balatalar ise daha uzun süre dayanmaktadır. Fren balatalarının ömrünü etkileyen bir diğer husus ise üzerine yapıştığı disklerin temiz ve aşınmamış olmasıdır. Pürüzlü ve aşınmış yüzeye sahip bir disk, balatanın daha kısa sürede bitmesine neden olur. Fren balatalarının değişip değişmeyeceğini yetkili servisler tespit edebilir.

 

 Fren Balataları Nasıl Değiştirilir?

 

 -Fren balatası değiştirilecek olan araba düz bir zemin üzerine park edilir.

 -Araç kaldırılacağı zaman yere basacak olan tekerleklere takoz yerleştirilir.

 -Kriko yardımıyla, balatası değişecek olan tekerin bulunduğu taraf kaldırılır.

 -Bijon anahtarı yardımı ile lastik yerinden sökülür. Sökülen lastik krikonun -kaçırması ihtimaline karşılık aracın altına yerleştirilmelidir. Bu sayede araba yere oturmayacaktır.

 -Pimli tip kaliperlerde pim sökülerek, kapaklı tip kaliperlerde ise kapak sökülerek kaliper çıkarılır.

 -Bitmiş olan fren balatası çıkarılır.

 -Yerine yeni fren balatası takılır.

 -Kaliper yerine yerleştirilerek kapak veya pim yerine takılır.

 -Lastik yerine takıldıktan sonra araç altındaki kriko çıkarılır ve araç indirilir.

 -Araç çalıştırılıp fren birkaç kez pompalanır.

 

            Yeni takılan fren balatalarının belirli bir alışma süresine ihtiyacı vardır. Bu süre ortalama 50-60 kilometredir. Sürücüler bu zaman zarfında çok dikkatli olmalıdırlar. Yeni balatalar disk yüzeyine oturana kadar frenleme sistemi biraz zayıf olacaktır. Bu nedenle ani fren yapmaktan kaçınılmalıdır.

 

 

ren Kontrolleri Yapılmayan Arabaların Tehlikesi

 

            Aracınız, hayatınızın ve ailenizin güvenliği için en önemli sistemlerden biri fren sistemleridir. Her 10 bin km’de bir kontrol edilmesi gereken frenler sizi ve ailenizi herhangi bir kazada tehlike ve ölümlerden korumaktadır. Fren sistemi iyi çalışmayan ve bakımları zamanında yapılan araçlarda kaza riski en aza indirilmiş olur ve bunun sayesinde durma mesafesi uzak ve kritik durumlarda kazayı önlemiş olur. Fren sistemlerinde iki ana sistem parçası bulunmaktadır. Bu parçalardan biri fren diski ve bir diğeri ise fren balatalarıdır;

 

 Fren Diski ve Fren Balataları:

 

            Fren balatası ilk fren yapılmasından itibaren çalışan parçadır. Fren diski ise tekere sabitlenmiş bir sistemdir kısacası. Fren sistemi pedaldan itibaren başlayıp fren diskine kadar uzanan bir sistemdir. Frene basıldığı anda aracı belli bir güzergah halinde düzgün yavaşlaması, sağa ya da sola kaymaması için geliştirilmiş sistem olan fren diski, bu fren diskini sıkarak aracın yavaşlayıp durmasını sağlayan fren balataları hayati bir öneme sahiptir. Her 20 bin ya da 30 bin km de aracın fren balatası kontrol edilmesi ya da değiştirilmesi, aynı şekilde 50 bin ya da 60 bin km’de bir aracın fren balatasının kontrol edilip araba da gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

 

            Günümüzde fren sistemleri olarak en çok kullanılan hidrolik fren sistemidir.(Sıvı basıncına dayalı bir sistem) Diğer bir sistem olarak da otobüs ve tırlarda kullanılan havalı frenlerdir. Bu fren sistemlerine yardımcı olarak da genellikle araçlarda ABS ve ESP denilen iki çeşit yardımcı ani frenleme sistemleri mevcut bulunmaktadır.

 

 Hidrolik Fren Sisteminin Genel Parçaları:

 

            Genel olarak fren sisteminin parçaları; fren pedalı, fren ana merkezi, fren servosu, hidrolik valf modülü, fren boruları ve hortumları, fren diskleri, fren kampanaları, tekerlek fren silindirleri, kaliperler ve fren balatalarından oluşmaktadır.

 

            Bu sistemin çalışması ise; fren pedalındaki itme kuvveti fren servosunda arttırılarak fren ana merkezine ulaşır. Buraya gelen itme kuvveti burada hidrolik basınca dönüşür ve fren borularıyla balatalara iletilir ve ardından fren balataları fren disklerini sıkarak bu şekilde aracın yavaşlamasını ya da durmasını sağlar.

Haber Yorumları