Engellilere Devlet Tarafından Verilen Yardımlar Nasıl Alınır?

12 Şubat 2021
Engellilere Devlet Tarafından Verilen Yardımlar Nasıl Alınır?

Engel oranı %40 ve üzeri olan vatandaşlara devlet pek çok yardım ve ayrıcalık sağlamaktadır. Bu yardımlardan ilgili kurumlara başvurarak faydalanabilirler.

Engelli Vatandaşlara Hangi Yardımlar Yapılmaktadır?

Engelli vatandaşlara yapılan yardımların başında engelli aylığı gelir. Engelli aylığı engeli %40 ve üzeri olan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir. Engelli aylığı alabilme şartları ise şu şekildedir; herhangi bir sosyal güvenlik kurumu tarafından geliri olan engelliler, isteğe bağlı prim ödemesi gerçekleştirenler engelli aylığı alamazlar. Bunun dışında devlet engelli olan vatandaşlara toplu taşıma araçlarına ücretsiz binme, YHT ve THY gibi kurumların biletlerinde indirim, müze ve devlet tiyatrolarına girişlerde indirim sağlama hatta bazılarından ücret almama gibi pek çok yardım sağlamaktadır.

Engelli Vatandaşlar Yardımlara Nasıl Başvuru Yapabilir?

Devlet engelli vatandaşlara pek çok yardım sağlamaktadır. Bu yardımları alabilmek için kendilerine yakın olan yardım kuruluşlarına, kaymakamlıklara veya valiliklere giderek engelli için verilen yardımları almak için başvuru yapabilir ve yardım almaya başlayabilirler. Devlet engelli vatandaşların haklarını korumakta ve onlara her türlü yardımı sağlamaktadır. Engelli olan bireyler bu haklarından kolaylıkla faydalanabilirler. Devlet engelli bireylere muhtaç aylığı, engelli aylığı ve evde bakım ücreti gibi yardımlar sağlamaktadır. Engelli bireyler bu yardımların yalnızca bir tanesinden faydalanabilir. Örneğin engelli aylığı alan kişi muhtaç aylığı alamaz.

Evde Bakım Aylığı Hangi Şartlarda Alınabilir?

Evde bakım aylığı alabilme şartları arasında engelli bireyin engelinin %50 ve üzeri olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin sağlık kurulu raporu alması ve bu raporda ağır engelli ibaresinin işaretlenmesi lazımdır. Bu şartları oluşturan kişilere bakmakla yükümlü olan kişilere engelli aylığı Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı tarafından nakit olarak verilmektedir. Bunların dışında engelli olan bireyler çoğu vergiden muaftır veya engelli bireylere vergi indirimi yapılır. Engelli vatandaşlara sağlanan hakların biride %40 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlara Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs ve yurt imkanlarında öncelik tanınmaktadır. Ayrıca devlet birçok kurum ve kuruluşta engelli vatandaşlara birçok farklı hak tanımaktadır.

Haber Yorumları