Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadar?

12 Şubat 2021
Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadar?

Ülkemizde engelli bireyler mevcuttur. Engelli bireylerin, engelli olduğunu ispatlamak için alınan bir belge mevcuttur. Bu belge ise engelli sağlık kurulu raporudur.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınmaktadır?

Engelli bireyler, engelli sağlık kurulu raporu nasıl alınmaktadır sorusunun cevabı için öncelikle devletin belirlemiş olduğu listeye uygun olan bir devlet hastanesini ziyaret etmelidir. Bu raporu verecek hastanenin rapor vermeye yetkili olması gerekmektedir.

Engelli sağlık kurulu raporu başvurusu için belirli aşamalar mevcuttur. Bu aşamalar ise şu şekilde belirlenmektedir:

  • Sağlık raporu başvuru formu, hastanenin danışma bölümünden temin edilerek formun doldurulması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibi kimse onun kimliği gerekmektedir.
  • Ve kimlik belgesinin yanında başvuru sahibinin 5 adet fotoğrafı olması gerekmektedir.

Engelli sağlık kurulu raporu almak için ise yine bir takım aşamalar mevcuttur. O aşamalar ise şu şekilde belirtilmektedir:

  • Öncelikle raporu almak isteyen kişi sadece raporu kurul günlerinde almaktadır. Farklı bir günde almak isterse bu mümkün olmayacak, bir sonraki kurul günü için tekrar çağırılacaktır.
  • Rapor verilecek olan kişinin en az sekiz tane ana branşta test yaptırması gerekmektedir.
  • Kimlik belgesi ile birlikte bir vezneden alınan bir dilekçe doldurulur ve danışmaya bırakılır. Daha sonra vezne, kişilerin muayene olması gereken doktor ve bölümleri içeren bir liste teslim eder ve muayene işlemi başlar.
  • Bütün bölümler ziyaret edildikten ve muayene işlemleri bittikten sonra doktorların imzalaması gerekmektedir.
  • Son olarak engelli sağlık kurulu raporunu alacak olan kişi, kurul önüne çıkarak incelemeler tamamlanır ve kurul onay verdiği takdirde belirlenen tarihte başhekim tarafından alınmaktadır.

Engelli Sağlık Kurulu Ücreti Ne kadardır?

Engelli sağlık kurulu ücreti ne kadardır sorusunun cevabı, raporu almak isteyen kişilerim merak ettiği bir konudur. Raporu almak için belirlenen ücret 200 TL’dir. Bu fiyat farklı hastanelere göre değişkenlik gösterebilir mi diye düşünen kişiler için öyle bir durum söz konusu değildir. Devlet hastaneleri için sabit olarak belirlenen fiyattır.

Ayrıca bilinmesi gereken önemli bir husus raporu almak isteyen kişiler için engel durumunun en az yüzde kırk olması gerekmektedir. Aksi takdirde rapor söz konusu olmayacaktır.

Haber Yorumları