Engelli Raporu Kimlere Verilir Nasıl Hesaplanır?

12 Şubat 2021
Engelli Raporu Kimlere Verilir Nasıl Hesaplanır?

Engelli yakını olan kişiler için bazı ayrıcalıklar tanınıyor. Vatandaşların bu ayrıcalıktan yararlanabilmek için engelli raporu ismi denilen rapora ihtiyacı vardır.

Peki engelli raporu nasıl alınır, kimlere verilir tüm detaylar şu şekilde sıralanıyor:

Engelli Raporu Almak

Engelli vatandaşların hayatlarında onlara kolaylık sağlanmaya her daim devam edilmektedir. Bu kolaylıktan yararlanabilmek için bu kişilerin engelli raporuna sahip olmaları gerekir. Peki kimlere bu rapor verilir, bu rapordan yararlanabilmek için sahip olunması gereken özellikler nelerdir tüm detaylar yazıda.

Engelli Raporu Alma

Engelli sağlık raporunun halk arasında bilinen adı engelli raporudur. Engelli kimselere ve onların yakınları için devlet tarafından sunulan imkanlara erişmek için bu belgeden yararlanılması lazımdır. Bu belgeye sahip olduğunda takdirde engelli vatandaşlar ve o kişilerin yakınları onlara devlet tarafından tanınmış olan çok sayıda sosyal ve ekonomik haktan yararlanabiliyor. Engelli raporu almak isteyen kişilerin öncelikli olarak başvuruda bulunması gerekir. Bu başvurular yalnızca devlet hastanelerine gerekli testler yapıldıktan sonra iletilebilir. Bu nedenle öncelikli olarak engelli raporu almak için istenen belgelerin öğrenilerek bunların hazırlanması gerekir. Belgelerin eksik veya yanlış olması halinde başvuru süreci başlamayacağından dolayı bu duruma dikkat edilmesi gerekir.

Engelli Raporu Hesaplama

Kişilerin engelli raporu hesaplama işleminde engel oranlarının bilinmesi lazımdır. Bu hesaplamayı yapmak için internet üzerinden çok sayıda yazılıma erişim sağlanabilir. Bu yazılımların iş görmesi için yaşın doğru şekilde girilmesi lazımdır. Aksi takdirde bu yazılımların işe yaramayacağını belirtmekle birlikte, 65 yaş üstü olan kişilerde hesaplamaların bundan daha farklı yapıldığının altını çizmek gerekir.

Engelli Raporunu Kimler Alabilir?

Engelli raporu, engellilerin ve yakınlarının devlet veya özel sektör tarafından sağlanan engelli haklarından yararlanabilmek için almaları gereken belgedir. Engelli raporunda belirtilen oranlar yüzde olarak görülür. Engelli raporunun verilebilmesi için kişinin yüzde 40’tan daha fazla engelinin olması gerekir. Bu yüzdelik oranda sağlık raporunun sonrasında belirlenecek olup, engellilik hali yüzde 40’dan fazla olan kişiler engelli raporu alabilmektedir. Rapor yalnızca tam teşekküllü devlet hastanelerinden birine başvuru sonrasında alınabilir.

Haber Yorumları