Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur Şartları Nelerdir?

12 Şubat 2021
Engelli Annesi Nasıl Erken Emekli Olur Şartları Nelerdir?

Engelli annesi olan kişiler eğer herhangi bir sosyal güvenceye sahipse anneye erken emekli olma hakkı tanınır.

Engelli Anneleri Erken Emekli Olabilir mi?

Devlet tarafından engelli annelere erken emekli olma hakkı tanınmaktadır. Çocuğunun ağır bir şekilde engelli ve bakıma muhtaç olduğunun kanıtlanması durumunda engelli anneleri erken emekli olabilme hakkına sahip olurlar. Engelli annelerinin erken emekli olabilmesi adına, çalıştığı gün sayısının 4/1’i eklenir. Bu sayede engelli çocuğu olan anne erken emekli olur ve çocuğunun bakımını daha rahat bir şekilde yerine getirebilir. Engelli annelerinin bu hakkından yararlanabilmesi adına bazı şartlar vardır. Bu şartları yerine getirmesi halinde kişi erken emeklilik hakkından faydalanmaya başlayabilir.

Engelli Annelerinin Erken Emekli Olabilmesi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Çocukları engelli olan annelerin çok ağır sorumlulukları vardır. Bu yüzden devlet engelli annelerine 2008 yılı itibari ile erken emekli olma hakkı tanımıştır. Engelli annelerine tanınan erken emekli olma hakkı sayesinde, anneler çocukları ile daha çok ilgilenebileceklerdir. Engelli annelerinin erke emekli olma şartları arasında çocuğunun ağır derecede engelli ve bakıma muhtaç olduğunu belgelemesi gerekmektedir. Bu belgeyi de devlete bağlı bir sağlık kurumundan alabilirler. Çocuğunun bakıma muhtaç ve ağır derecede engelli olduğunu kanıtlayan engelli annesi hemen bu hakkından faydalanmaya başlayabilir.

Ağır Engelli Raporunu Kimler Alabilir?

Engelli anneleri, erken emekli olabilmek adına çocuğunun ağır engelli olduğunu kanıtlamak zorundadır. Bu yüzden de çocuğuna ağır engelli raporu almalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise bu kanun 2008 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu yüzden engelli çocuğa alınan raporun güncel olması oldukça önem arz etmektedir. Bu yüzden ağır engelli raporu alınırken bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağır engelli raporunu kimler alabilir sorusuna cevap verelim:

  • Engelli olan bireyin kollarının ve bacaklarının felçli olması.
  • Engelli olan bireyin vücudunun yarısını hareket ettirememesi.
  • Engelli olan bireyin ağır derecede beslenme bozukluğu ve kilosunun olması.
  • Engelli olan bireyin ağır derecede zihinsel bozukluğunun olması, bu bozukluk yüzünden bakıma muhtaç olması.
Haber Yorumları