En Sağlam Araba Modelleri

31 Ocak 2021
En Sağlam Araba Modelleri

En Sağlam Araba Modelleri

 

 Birçok araba üreticisi artık arabalarını kazalardan koruyabilir hale geldiler. Gerek fren sistemi gerek otonom sürüş sistemleri olsun kendilerini kullanıcılarına beğendirmeye çalışıyorlar. Üreticiler arabaların sağlam olduğuna dair güvenceyi almak içinse bazı sınavlardan geçiyorlar. Bu testlerin en prestijli olanları ise IIHS ve Euro NCAP testleridir. Bu testlerden geçen arabaların aldıkları puanlara göre bir sıralama yapılıyor.

 

 Volkswagen Arteon

 

 Wolkswagen’in geniş hacimli ve kaslı modellerinden birisi olan Arteon yapılan testlerde en yüksek yüzdeyi alan araçlar arasındadır. Arteon, acil durumlarda şoföre anında yardımcı olacak bir güvenlik sistemi bulundurmaktadır. Yaya ve çocuk güvenliği testinden 85, yolcuların güvenliği testinden ise 96 puan almıştır. Çarpışma testlerinde ise araçta hasar meydana gelmemiştir.

 

 Volvo V90

 

 Tüm dünyada ünlü olan İsveç çeliğini araçlarında kullanan Volvo, dayanıklı modelleriyle ön planda olan bir markadır. V90 modelinde; hız sabitleyicisi, yarı otonom sürüş gibi güvenlik ekipmanları da bulunmaktadır. Yapılan testlerden 93 puan almıştır.

 

 Volvo S90

 

 Diğer bir Volvo modeli olan S90 İsveç çeliğinden ruh bulmuş araçlar arasında yerini almaktadır. Yapılan testlerden ise Volvo’nun diğer modeli olan V90 gibi 93 puan alarak sağlam modeller arasına adını yazdırmıştır.

 

 Opel Insignia

 

 Opel “Biz otomobille yaşıyoruz” sloganını ile akıllarda kalan bir markadır. İnsignia modeli güvenlik ekipmanları sebebiyle 69 puan alıp diğer rakiplerinden biraz daha geriye düşsede yapılan çarpışma testlerini fazla hasar almadan atlatabilmesiyle listede kendine yer bulmuştur.

 

 Toyota C-HR

 

 Dünyada yeni yaygınlaşmaya başlayan hibrit araç teknolojisinin örneklerinden birisidir. Ayrıca bu model Türkiye’de üretilmektedir. Yetişkin güvenliği testinden 95 puan almasına karşın yaya güvenliğinde iyi sayılabilecek bir derece almadığı için diğer araçların gerisinde kalmıştır.

 

 Alfa Romeo Stelvio

 

 Stelvio modeli, ismini dünyanın en zorlu geçitlerinden birisi olarak gösterilen Stelvio geçidinden almıştır. Girdiği testlerde ise yetişkin güvenliğinden 97, otomobil ekipmanları testinden ise 69 puan almıştır.

 

 Land Rover Discovery

 

 Bir zamanlar İngiliz kraliyet aracı olarak kullanılmıştır. 4 çeker arabalar arasında akla gelen ilk araba markalardan birisidir. Yetişkin güvenliğinden 90, yaya güvenliğinden ise 75 puan alarak listeye girmiştir.

Haber Yorumları