En İyi Araba Markaları Nelerdir?

31 Ocak 2021
En İyi Araba Markaları Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi otomotiv sektöründeki araçlarda da görülmektedir. Arabaların iyi olarak nitelendirilmesi için konfor, sağlamlık, hız, dış görünüş gibi birçok alanda iyi olması gerekmektedir. Çok değil kısa zaman öncesine otomotiv firmaları kendi aralarında mekanik olarak yarışırken günümüzde elektrikli arabalar üretilmiş ve onlarda bu yarışa dahil olmuştur. Bu sebeple diğer araba markaları da elektrikli arabalar için kendilerine bütçe ayırmıştır. Şu an dünya üzerindeki en önemli araba markaları Tesla, Porsche ve Audi olarak söylenebilir.

 

 Tesla

 

            Bilindiği üzere Elon Musk tarafından geliştirilen elektrikli arabalar ve tırlar otomotiv sektöründe büyük bir ses getirmiştir. Bu marka tarafından son zamanlarda popüler olan Tesla Roadster duyurulmuştur. Bu araba 100 km hıza 1.9 saniyede ulaşmaktadır. Tesla Motors 6 milyon dolar sermaye işe başlamıştır. İlk başlarda dışarıdan üretilmiş parçaları bir araya getiriyorlardı, daha sonra ise kendi üretimlerine başladılar.

 

 Audi

 

            Volkswagen markasına ait bir Alman araba şirketidir. Şirket 1899 yılında August Horch tarafından kurulmuştur. Bu markaya ait ilk araba 1901 yılında tasarlanmıştır. Savaş sonrası çift çekişli motorlar üretmeye çalışmış fakat popüler olamamıştır. İlerleyen dönemlerde Audi 72 beygirlik bir Sedan ile çıkış yapmış ve bu araç beklenen ilgiyi görmüştür. Günümüzde ise Audi çok önemli bir değişim olan sürücüsüz araç özelliğini kullanmaktadır.

 

 Porsche

 

            1947 yıllarında Ferry Porsche tarafından Stuttgart da çıkarılmıştır. İlk modeli Porsche 356’dır. İlerleyen zamanlarda Porsche 911 piyasaya sunulmuştur. Porsche 911, 6 silindirli ve motoru arkada olan bir arabadır. Pist yarışlarında büyük ödüller kazanmış bir araçtır. 2003 yılında Porsche markası Volkswagen ile manevi anlamda birleşmiştir. Porsche markası ile ilgili ilginç bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan birisi Ferrari markası ile logo benzerliği diğeri ise traktör üretmiş olmasıdır.

Haber Yorumları