En Hızlı Spor Arabaları

31 Ocak 2021
En Hızlı Spor Arabaları

Otomobillerin icat edilmesi ile birlikte yolculuklar daha da kısa bir hal almıştır. Ama bazı spor arabalar vardır ki bu arabalar yolculukları diğer arabalara göre daha da fazla kısaltmaktadır. İşte en hızlı spor arabalar.

 

 Bugatti Veyron

 

            2005 yılından itibaren dünyanın en hızlı arabası seçilmiştir. Adını bir İtalyan aile babasından alan Bugatti, Veyron adını ise Pierre Veyron adı verilen yarışçı'dan almaktadır. Genellikle yarı uçak yarı otomobil olarak hafızalara kazınmıştır. Bunun sebebi ise bu arabada kullanılan çoğu malzemenin uçak sanayisinde de kullanılmasıdır. Ayrıca bu otomobil firmasında havacılık mühendisleri de çalışmaktadır. Bu spor arabanın motoru 2 adet v8 motorun birleşmesi sonucu oluşmuştur. Bu motora 16 silindirli motor ya da W16 denilmektedir. Motorun parçaları titanyum ile kaplıdır. Toplamda 3000 beygir güç üretimi yapmaktadır. Bunun yanı sıra dünyanın en hızlı vites değiştiren arabası olarak da bilinmektedir. Otomobilin şanjımanını kontrol eden beyin 4 adet bilgisayar beyni ile aynı güce sahiptir. Dünyanın en çok test araçlarından biri olan Bugatti, daha yok artık dedirtecek birçok gelişmiş özelliklere sahiptir. Fiyatı ise performans ve güç kontrolü ele alındığında 2.4 milyon lira gibi bir ücret karşımıza çıkmaktadır.

 

 Lamborghini Aventador

 

            Hız denilince akla ilk gelen arabadır. Lamborghini Murcielago adı verilen başka bir modelin yerine geçmesi için üretilen bir modeldir. 2011 yılından itibaren üretilmeye başlanmıştır. 2 kapılı spor bir arabadır. Daha çok tehlikenin anlamı olarak bilinmektedir. 60 derece V12 bir motora sahiptir. Beygir gücü ve tork oranlarına bakılacak olursa 700 bg/690 nm gibi bir değerlere sahiptir. Her 100 kilometrelik yolda 17.2 litre yakıt tüketmektedir. 7 ileri vitese sahiptir ve her vites arası 50 ms'lik bir fark vardır. Ön lastikleri 255/30 ZR 19, arka lastikleri ise 335/30 ZR 20 ebatlarında'dır. Yakıt kapasitesi 90 litredir. Dünya üzerinde en çok tercih edilen spor araba olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 Mclaren F1

 

            Gordon Murray ve Mclaren Automotive tarafından tasarlanan 2005 yılına kadar en hızlı araba olarak tarihe geçen bir spor arabadır. Fakat 2009 yılında bile halen en hızlı atmosferik motorlu üretim otomobili olarak liderliğini korumaktadır. 6 ileri manuel bir şanzımana sahiptir. 2 motoru ve egzoz bölmesinde ısı kalkanı kullanılmaktadır. Bu ısı kalkanı ise altın folyo ile tasarlanmıştır. Motoru ortalama 15 L gibi bir yakıt tüketmektedir.

 

            Yukarıda ismi geçen spor arabalar en hızlı spor arabalardır. Bunlar haricinde Aston Martin V12, SSC Ultimate Aero, Zenvo ST1 gibi daha birçok hızlı araba mevcuttur.

Haber Yorumları